Zkrotit živel a nezničit ho. Vodní elektrárny jako technické perly šumavské krajiny

Zkrotit živel a nezničit ho. Vodní elektrárny jako technické perly šumavské krajiny
Budova elektrárny Černé jezero (pohled z prostoru pod hrází). Stavba náročného díla v obtížných přírodních podmínkách trvala pouze rok a tři čtvrtě, při pořizovacím nákladu 10 milionů tehdejších československých korun.
Detail uzávěru propusti jezera na Úhlavském luhu. Dolní nádrž přečerpávací elektrárny disponuje obsahem 25 000 m3. Od roku 1960 je zde čerpadlový provoz omezen.
Budova elektrárny Černé jezero, postavená podle projektu Ing. Karla Koseka (pohled od nádrže na Úhlavském luhu). Provoz zahájila 6. prosince 1930.
Budova elektrárny Černé jezero. Pohled z gravitační hráze s délkou v koruně 64,10 metru, výškou nad terénem 7 metrů a celkovou výškou včetně základů 15,6 metru. Zásoba vody ve spodní nádrži umožňuje čerpat až 10 hodin denně. Vyrábět elektřinu z přečerpané vody lze až 5 hodin denně.
Foto: Libor Fojtík
Libor Fojtík dap Libor Fojtík, dap - za podpory: CEZ group
Aktualizováno 1. 2. 2020 17:04
Malé vodní elektrárny stojí na Šumavě už desítky let. Z dnešního pohledu fascinuje technologický důvtip, se kterým naši předci dokázali využít síly přírody i tehdejších znalostí ke spoutání živlu, aniž by ubrali čehokoliv z jeho krásy a majestátu. Díky úsilí energetiků můžeme jejich práci obdivovat i v současnosti.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy