Studie potvrdila: Místo některých léků by stačil pohyb

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 10. 2013 20:49
Souboj léky vs. cvičení dopadl v rozsáhlé britské studii nerozhodně.
Foto: Isifa/Thinkstock

Londýn - Chronicky nemocní lidé zřejmě užívají řadu léků úplně zbytečně. Každodenní polykání tablet by totiž mohlo hravě nahradit pravidelné cvičení.

Vyplývá to ze studie britských vědců, publikované v odborném magazínu British Medical Journal.

Tým badatelů z Institutu Pilgrim Health Care Harvardské lékařské fakulty a Stanfordské univerzity sledoval souvislost mezi tělesným pohybem a vývojem zdravotního stavu 340 tisíc nemocných Angličanů.

Ukázalo se, že se doporučeným 2,5 hodinám střední fyzické námahy týdně věnuje pouhá třetina pacientů. Kdyby se toto číslo podařilo zvýšit, mohla by významně klesnout spotřeba medikamentů. Ta přitom v největší a nejlidnatější zemi Spojeného království vytrvale roste.

Zatímco v roce 2000 připadalo ročně na každého Angličana v průměru 11,2 lékařského předpisu, v roce 2010 už to bylo 17,7 na hlavu.

Ukazuje se přitom, že ti, kdo své tělo pravidelně potrápí například plaváním, během nebo třeba jen rychlou chůzí, jsou na tom po zdravotní stránce lépe. V některých případech by zřejmě správně zvolené cvičení mohlo medikamenty dokonce úplně nahradit.

Jednou z možností, jak zlepšit kondici, je Tai-chi:

V rámci výzkumu Britové vybrali 305 různých forem fyzického pohybu a sledovali jejich vliv na nejrůznější choroby. Zjistili, že například při rekonvalescenci po mozkové mrtvici, problémech se srdcem či náběhu na cukrovku má cvičení stejně zásadní vliv jako užívání léků.

Našly se ale i dvě výjimky: diuretika, tedy přípravky podporující vyplavování vody z těla, nad cvičením vítězí, zatímco pohyb se ukázal být účinnějším nástrojem při prodlužování očekávaného věku dožití.

Léky zatím nevysazujte

Na to, aby lékaři pacientům začali hromadně vysazovat léky, je ale příliš brzy. Je potřeba provést ještě další studie a závěry ostrovanů ověřit.

Už teď se ale lékaři shodují, že je cvičení v drtivé většině případů zdraví prospěšné víc, než si lidé myslí. Podle Petera Colemana z britské Asociace pro léčbu pacientů po mrtvici může pravidelné a přiměřené cvičení snížit riziko mozkové mrtvice o 27 %.

Riziko cukrovky, infarktu nebo rakoviny pohyb snižuje až o polovinu, předčasné smrti o 30 procent.

"Medikamenty jsou extrémně důležitou součástí léčby mnoha srdečních poruch a kardiaci by měli své léky brát dál, lidé s nemocným srdcem by si o vlivu fyzické aktivity na svůj zdravotní stav měli promluvit se svým lékařem," řekla BBC sestra z Britského kardiologického centra Amy Thompsonová.

 

Právě se děje

před 21 minutami

MF chce zrušit povinnost podvojného účetnictví pro podnikatele

Fyzické osoby, které jsou v obchodním rejstříku vedeny jako podnikatelé, již zřejmě nebudou muset v budoucnu vést podvojné účetnictví při překročení hranice 25 milionů korun ročního obratu. Vyplývá to z návrhu věcného záměru nového zákona o účetnictví, který předložilo ministerstvo financí do mezirezortního připomínkového řízení. 

MF dále navrhuje rozšíření použití mezinárodních účetních standardů při sestavování účetní závěrky bankami, vybranými finančními institucemi a pojišťovnami. Ty přitom již dnes dohledovým orgánům informace v mezinárodních účetních standardech dodávají. Zároveň chce MF navrhnout, aby firmy, které využívají mezinárodní účetní standardy a využijí je i pro stanovení základu daně z příjmu, měly nižší administrativní zátěž. Zákon by měl dále zpřehlednit zákonné požadavky na inventarizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy