Studenti z Písku vyhráli světovou astronomickou soutěž

Josef Tuček
16. 4. 2007 0:00
Za odměnu se pojedou podívat na observatoř do Chile

Písek - V soutěži pro studenty celého světa, nazvané Chyť hvězdu, se nejlépe umístili patnáctiletí studenti Gymnázia v Písku Jan Měšťan a Jan Kotek, které vedl jejich učitel fyziky Marek Tyle.

Soutěž vyhlašují dvě evropské astronomické organizace. Letošního ročníku se svými odbornými pracemi účastnila stovka týmů z 22 zemí.

Výhra za zatmění Slunce

"Naše práce se týkala zatmění Slunce," řekl pro Aktuálně.cz jeden z vítězů Jan Kotek.

Loni v březnu se svým učitelem připravovali pro spolužáky pozorování zatmění Slunce. "Předem jsme vysvětlovali, o co půjde. Půjčili jsme dalekohledy, kde se jenom dalo, a také třeba svářečské sklíčko, přes které se dá na Slunce bezpečně dívat," popsal Jan Kotek.

Poté anglicky napsali shrnující práci o tom, jak se dá doba zatmění vypočítat podle pohybu Země a Měsíce, který zakryje Slunce před pozorovateli ze Země. Přidali poznatky o tom, jak se dá jev využít pro poznání naší hvězdy a také jak se dá pozorovat pomocí dalekohledů Evropské jižní observatoře.

Výprava k teleskopům

Evropská jižní observatoř v Chile.
Evropská jižní observatoř v Chile. | Foto: European Southern Observatory

A cenou pro vítěze bude právě cesta do této hvězdárny, považované za jednu z nejšpičkovějších na světě, a možnost strávit noc u jejích teleskopů.

Observatoř provozuje dvanáct evropských států, ovšem na jižní polokouli. "Je umístěna v Chile v oblasti s vynikajícími podmínkami pro pozorování vesmíru," konstatuje Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

Na hoře Paranal, ve výšce 2600 metrů, má Evropská jižní observatoř čtyři propojené osmimetrové teleskopy. K nim se vítězové z Písku podívají.

"Ještě nevíme, kdy to bude, ale už se moc těšíme," říká student Jan Kotek.

"Evropská jižní observatoř připravuje stavbu dalších, větších teleskopů, které by pak mohly dohlédnout až na vzdálenost kolem dvanácti miliard světelných let a přinést nové úžasné poznatky o vesmíru," říká astronom Pavel Suchan. "Česká republika by se na tom měla podílet. S jejím přistoupením k Evropské jižní observatoři se už počítá, schválila jej Poslanecká sněmovna a teď se čeká, až to stihne také Senát."

Připomínka ošklivých zážitků, teď naštěstí nanečisto.
Připomínka ošklivých zážitků, teď naštěstí nanečisto. | Foto: University of Southern California
Článek o tom, jak počítačové hry léčí traumatizované vojáky, a další texty z rubriky Věda najdete ZDE.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 5 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy