Studenti z Písku vyhráli světovou astronomickou soutěž

Josef Tuček
16. 4. 2007 0:00
Za odměnu se pojedou podívat na observatoř do Chile

Písek - V soutěži pro studenty celého světa, nazvané Chyť hvězdu, se nejlépe umístili patnáctiletí studenti Gymnázia v Písku Jan Měšťan a Jan Kotek, které vedl jejich učitel fyziky Marek Tyle.

Soutěž vyhlašují dvě evropské astronomické organizace. Letošního ročníku se svými odbornými pracemi účastnila stovka týmů z 22 zemí.

Výhra za zatmění Slunce

"Naše práce se týkala zatmění Slunce," řekl pro Aktuálně.cz jeden z vítězů Jan Kotek.

Loni v březnu se svým učitelem připravovali pro spolužáky pozorování zatmění Slunce. "Předem jsme vysvětlovali, o co půjde. Půjčili jsme dalekohledy, kde se jenom dalo, a také třeba svářečské sklíčko, přes které se dá na Slunce bezpečně dívat," popsal Jan Kotek.

Poté anglicky napsali shrnující práci o tom, jak se dá doba zatmění vypočítat podle pohybu Země a Měsíce, který zakryje Slunce před pozorovateli ze Země. Přidali poznatky o tom, jak se dá jev využít pro poznání naší hvězdy a také jak se dá pozorovat pomocí dalekohledů Evropské jižní observatoře.

Výprava k teleskopům

Evropská jižní observatoř v Chile.
Evropská jižní observatoř v Chile. | Foto: European Southern Observatory

A cenou pro vítěze bude právě cesta do této hvězdárny, považované za jednu z nejšpičkovějších na světě, a možnost strávit noc u jejích teleskopů.

Observatoř provozuje dvanáct evropských států, ovšem na jižní polokouli. "Je umístěna v Chile v oblasti s vynikajícími podmínkami pro pozorování vesmíru," konstatuje Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

Na hoře Paranal, ve výšce 2600 metrů, má Evropská jižní observatoř čtyři propojené osmimetrové teleskopy. K nim se vítězové z Písku podívají.

"Ještě nevíme, kdy to bude, ale už se moc těšíme," říká student Jan Kotek.

"Evropská jižní observatoř připravuje stavbu dalších, větších teleskopů, které by pak mohly dohlédnout až na vzdálenost kolem dvanácti miliard světelných let a přinést nové úžasné poznatky o vesmíru," říká astronom Pavel Suchan. "Česká republika by se na tom měla podílet. S jejím přistoupením k Evropské jižní observatoři se už počítá, schválila jej Poslanecká sněmovna a teď se čeká, až to stihne také Senát."

Připomínka ošklivých zážitků, teď naštěstí nanečisto.
Připomínka ošklivých zážitků, teď naštěstí nanečisto. | Foto: University of Southern California
Článek o tom, jak počítačové hry léčí traumatizované vojáky, a další texty z rubriky Věda najdete ZDE.

 

Právě se děje

Další zprávy