Studenti ČVUT vyšlou své přístroje na oběžnou dráhu

Jan Červenka
20. 11. 2008 15:10
Podílejí se na projektu Evropské vesmírné agentury

Praha - Skupina posluchačů Českého vysokého učení technického v Praze pod vedením studenta Ondřeje Daniela byla přijata do programu Evropské vesmírné agentury s názvem SSETI.

Ve spolupráci s ostatními zahraničními týmy tak budou připravovat systém družic, který bude v rámci již existujícího projektu SWARM vyslán na oběžnou dráhu.

Vesmírný roj

Systém satelitů mezi sebou bude komunikovat a ve formaci připomínající roj, což je v překladu právě název projektu SWARM, budou družice provádět fyzikální experimenty. "Zatím specifikujeme, o jaké experimenty přesně půjde, nemohu tedy zveřejnit ani oblast výzkumu, kterou se budeme zabývat," řekl pro Aktuálně.cz Daniel.

V projektu, na němž se mají podílet i studenti například ze Španělska, Itálie, Portugalska a Kanady, má vzniknout jedna nano-družice a několik femto-družic. "Tato označení se používají pro rozdělení družic podle velikosti a tvaru," vysvětlil pro Aktuálně.cz.

Nano-družice má podobu  krychle o rozměrech 10 x 10 x 10 cm. Oproti ní má femto-družice čtvrtinový objem a rozměry 5 x 5 x 10 cm. 

Proti skokům teplot i radiaci

Úkolem českého týmu je zkonstruovat palubní zařízení pro ukládání dat. "V družicích bude několik modulů, které budou provádět různá měření. Jiné budou data archivovat a ve vhodných okamžicích je posílat k vyhodnocení na Zemi," vysvětluje Daniel.

S jakými problémy se bude muset studentský tým potýkat? "Musíme zajistit, aby zařízení obstálo ve vesmírných podmínkách, to znamená, že musí být schopno odolat velkým změnám teplot a radiaci," uzavírá Daniel. Jeho tým plánuje průběžně ke spolupráci zvát další studenty z ČVUT.

Pokud vše půjde dobře, budou družice vypuštěny do vesmíru v roce 2010. ČVUT se vesmírnému výzkumu a k němu směřující výuce věnuje také v rámci evropského studijního programu SpaceMaster, jehož se účastní například univerzity ze Švédska či Německa.

 

Právě se děje

Další zprávy