Tyhle pevnosti chránily v roce 1938 republiku. Vyzkoušejte si virtuální prohlídku

Jakub Plíhal Denis Chripák Jan Gazdík Štěpán Plaček Jakub Plíhal, Denis Chripák, Jan Gazdík, Štěpán Plaček
Aktualizováno 6. 10. 2018 12:05
Před 80 lety řešili obyvatelé Československa velké dilema, zda se se zbraní v ruce postavit nacistické přesile. Jejich oporou bylo mj. horečně budované opevnění na hranicích s Německem. Příkladem je i věrně dochovaný pěchotní srub Březinka u Náchoda. V době mobilizace 1938 byl plně vybaven a vyzbrojen.
úvodní obrázek úvodní obrázek

Československo měla chránit linie opevnění Pevnosti chránily nejohroženější úseky

Rostoucí agrese politiky nacistického Německa po nástupu Adolfa Hitlera k moci vedla československou vládu v roce 1935 k rozhodnutí vybudovat trvalé opevnění země. Hlavní inspirací přitom byla Maginotova linie budovaná ve Francii.

Československé modernější pevnosti ji však v mnoha směrech předčily. Vzhledem k místním podmínkám – zejména příliš dlouhé hranici, kterou bylo třeba chránit, či kvůli finančním a časovým omezením – byly od začátku vybírány nejohroženější úseky.

Samotná koncepce opevnění se během předválečných let několikrát změnila, což například od roku 1937 znamenalo sázku na budování objektů lehkého opevnění známých jako „řopíky“ a to podle zkratky ŘOP – Ředitelství opevňovacích prací, jež určovalo detaily konkrétního budování pevnostní linie. Nejmohutnější vojenské stavby (dělostřelecké tvrze a pěchotní sruby) rostly v předválečných letech na pohraniční linii od Bohumína po Krkonoše. Celkově se projektovalo téměř 1300 těchto těžkých objektů, ale reálně jich vzniklo 262.

Konec nadějím na účinnou obranu, při níž se počítalo se zásahem spojenců, představovalo 29. září 1938. Tehdy byla v Mnichově dojednána dohoda mezi Německem, Itálií, Francií a Velkou Británií o odstoupení československého pohraničí obývaného německou menšinou ve prospěch hitlerovského Německa.

Příklad bunkru BřezinkaV době mobilizace byl plně vyzbrojen

Velmi kvalitně uchovaným příkladem jedné části pevnostního systému je pěchotní srub Březinka u Náchoda. V době mobilizace 1938 byl plně vybaven a vyzbrojen. Po válce chátral, ale od roku 2000 je po rekonstrukci opět ve stavu na úrovni roku 1938, a to zásluhou Klubu vojenské historie Náchod.

Současná podoba Březinky odpovídá ideálu, jak by vypadala, pokud by bylo dost času československé pevnosti kompletně dokončit a vybavit vším potřebným. V září 1938 se nicméně jednalo o nedávno vybetonovaný, a tudíž jen obtížně obyvatelný vlhký srub, v němž se voda srážela i na jeho kulometech či kanonu, které pak vojáci museli často konzervovat. Nacisté navíc ze srubů vytrhali pancéřové zvony, takže ty dnešní jsou jen kopie. A jinde tomu nebylo většinou jinak.

Březinka a desítky dalších - místními nadšenci opravených - srubů je přesto pozoruhodnou ukázkou technického umu našich předků i jejich odhodlání bránit svou vlast. A též ukázkou obdivuhodné snahy současníků tyto památky i hodnoty zachovat pro příští generace.

S námi srub Březinka můžete navštívit pomocí panoramatických snímků.

čtěte více

Obrazem: Poničený bunkr obnovili nadšenci do nejmenších detailů

Související

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 3 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy