Grafika: Šok, pláč i nekonečný vztek. Okupace očima pamětníků

Jan Gazdík Tomáš Kunc Tomáš Vocelka Zuzana Hronová Ludvík Hradilek Štěpán Plaček Jan Gazdík, Tomáš Kunc, Tomáš Vocelka, Zuzana Hronová, Ludvík Hradilek, Štěpán Plaček
20. 8. 2018 5:30
Před 56 lety vtrhli do Československa vojáci pěti armád zemí Varšavské smlouvy. Připomeňte si tehdejší události očima pamětníků, unikátními fotografiemi a videi ve speciálu Aktuálně.cz, který jsme připravili před šesti lety k 50. výročí invaze.
Zobrazit všechny osobnostiSkrýt osobnosti

Události 1968

Československo
   
  3.–5. ledna

Takzvané lednové plénum (zasedání ústředního výboru KSČ) odvolalo prvního tajemníka Antonína Novotného a zvolilo Alexandra Dubčeka.

  22. února

Na slavnostním shromáždění ke 20. výročí Vítězného února na Pražském hradě promluvili Alexander Dubček a Leonid Iljič Brežněv. Dubček v dlouhém projevu chválil i kritizoval výsledky uplynulých let a vyzval (i prostřednictvím citátů z Gottwalda) k prevenci či nápravě chyb. Brežněv zdůrazňoval nutnost spolupráce socialistických zemí (proletářský internacionalismus) a věrnost marxisticko-leninskému učení.

  22. března

Pod velkým tlakem ze strany okresních konferencí KSČ i dalších skupin občanů odstoupil Antonín Novotný z funkce prezidenta republiky. „Vzhledem k jeho zdravotnímu stavu“ doporučilo předsednictvo ÚV KSČ jeho odchod na odpočinek.

  29. března

Došlo k obnovení české skautské organizace Junák, zakázané komunisty po roce 1948.

  30. března

Prezidentem ČSSR byl zvolen Ludvík Svoboda.

  4.–5. dubna

Plénum ÚV KSČ se vyslovilo pro prohlubování reforem a přijalo reformní Akční program.

  6. dubna

Vláda Jozefa Lenárta podala demisi, sestavením nové pověřen Oldřich Černík (jeho vláda byla jmenována 8. dubna).

  18. dubna

Předsedou Národního shromáždění zvolen Josef Smrkovský.

  23.–24. března

V Drážďanech v NDR se konalo setkání vedoucích představitelů Československa, Bulharska, Maďarska, NDR, Polska a SSSR. Na setkání zazněla kritika obrodného procesu v ČSSR, který byl označen jako „plíživá kontrarevoluce“.

  16. května

V uvolněné atmosféře za mimořádného zájmu veřejnosti se odehrál pražský vysokoškolský majáles.

  20. června

Začalo velitelsko-štábní cvičení Šumava států Varšavské smlouvy na území ČSSR, s účastí sovětských jednotek, které svůj odjezd z Československa opakovaně prodlužovaly. Až téměř do okupace 21. srpna.

  26. června

Národní shromáždění legislativně zrušilo cenzuru v Československu.

  27. června

V časopise Literární listy a třech denících vyšel manifest "Dva tisíce slov" od spisovatele Ludvíka Vaculíka. Podepsaly ho stovky osobností veřejného života a více než sto tisíc občanů. Manifest byl vedle Akčního programu jeden z nejvýznamnějších dokumentů pražského jara. Vedení KSČ jej ovšem odmítlo a později, v době takzvané politické normalizace, označilo dokument Dva tisíce slov za kontrarevoluční.

  16. července

ÚV KSČ obdržel dopis ze schůzky pěti států Varšavské smlouvy, která proběhla ve Varšavě. Účastníci vyjádřili obavy z odtržení ČSSR od socialistického společenství, což by ohrožovalo i zájmy ostatních zemí. ÚV KSČ v odpovědi obhajoval nastoupenou cestu a potvrdil platnost všech spojeneckých smluv. Vývoj v ČSSR podpořili představitelé několika komunistických stran v západních zemích.

  21. srpna

Armády pěti států Varšavské smlouvy (SSSR, Bulharska, Maďarska, NDR a Polska) vojensky zasáhly v Československu v noci z 20. na 21. 8. 1968. Tento akt zastavil reformní proces pražského jara (viz Provolání ÚV KSČ z 21. srpna 1968). Ministr obrany, armádní generál Martin Dzúr, vydal rozkaz, aby armáda ani bezpečnostní složky nekladly okupačním silám odpor. Intervenční jednotky zahrnovaly 750 tisíc vojáků, 800 letadel a 6300 tanků. Do počátku září si invaze vojsk vyžádala 72 obětí na životech československých občanů.

  22. srpna

Konal se XIV. (mimořádný) sjezd KSČ, tzv. vysočanský, který odsoudil vpád vojsk Varšavské smlouvy. V únoru 1969 byl prohlášen za neplatný.

  26. srpna

Zemřel Martin Mac Frič, filmový režisér, scenárista, herec (* 29. března 1902). Podle některých svědectví měl na protest proti okupaci vypít (nehledě na přísný zákaz lékařů) sklenku whisky. Následně zemřel na selhání srdce.

  18. října

V Národním shromáždění byla přijata Smlouva o podmínkách dočasného pobytu sovětských vojsk na území Československa, která vyčleňovala prostory a zázemí, které bylo třeba uvolnit 75 000 sovětským vojákům. Vojska ostatních států měla být odsunuta, délka pobytu sovětských vojsk nebyla ovšem specifikována.

  6.–7. listopadu

Při příležitosti výročí VŘSR se v Praze, Brně a Českých Budějovicích konaly velké demonstrace proti sovětské okupaci, do nichž se zapojili zejména studenti. Demonstrace byly nekompromisně potlačeny bezpečnostními jednotkami a Lidovými milicemi.

   
Evropa
   
  11. února

Skokan na lyžích Jiří Raška získal první zlatou medaili pro Československo na zimních olympijských hrách ve francouzském Grenoblu.

  23.–24. března

V Drážďanech v NDR se konalo setkání vedoucích představitelů Československa, Bulharska, Maďarska, NDR, Polska a SSSR. Na setkání zazněla kritika obrodného procesu v ČSSR, který byl označen jako „plíživá kontrarevoluce“.

  27. března

Při cvičném letu stíhačky MiG-15 zahynul první sovětský koÿ onሴ×t Jurij Gagarin.

  2. dubna

Andreas Baader a Gudrun Ensslinová z Frakce Rudé armády odpálili bomby ve dvou obchodních domech ve Frankfurtu nad Mohanem.

  4. května

V Moskvě proběhlo jednání mezi nejvyššími stranickými představiteli KSČ a KSSS. Českoslovenští představitelé byli ostře kritizováni za prováděná demokratizační opatření. Ze strany sovětských komunistů byl vysloven požadavek na rázná opatření proti antisocialistickým a pravicovým silám.

  30. července

Moskevská Pravda zveřejnila dopis skupiny pracovníků závodu Praga (tzv. Dopis 99 pragováků), v němž autoři kritizovali výpady proti spojeneckým zemím a protestovali proti snahám o urychlení odchodu sovětských vojsk po skončeném červnovém cvičení. Vyslovili názor, že „každému poctivému, čestnému občanu naší vlasti, ... nemůže být na překážku ... přítomnost vašich vojsk a vojsk Varšavské smlouvy. Ba naopak, musí se cítit bezpečněji.“ Stalo se tak v době závodní dovolené, kdy pracovalo jen asi 700 ze 4500 zaměstnanců. Představitelé závodních výborů ROH a KSČ se od dopisu distancovali.

  25. srpna

Sovětští disidenti Konstantin Babickij, Vadim Delone, Vladimir Dremljuga, Viktor Fajnberg, Natalja Gorbaněvská, Pavel Litvinov, Larisa Bogorazová a Taťjana Bajevová protestovali na Rudém náměstí v Moskvě proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Sovětský režim je za to tvrdě perzekvoval.

  8. září

V Polsku se upálil Ryszard Siwiec na protest proti okupaci Československa.

  13. září

Albánie vypověděla Varšavskou smlouvu.

  22. listopadu

Britská kapela Beatles vydala Bílé album.

   
Svět
   
  21. ledna

Nedaleko americké vojenské základny v Thule (Grónsko) se zřítil americký bombardér B-52 se čtyřmi vodíkovými bombami. Termonukleární pumy byly zajištěny až v září.

  16. března

Při masakru vietnamské vesnice My Lai bylo americkými vojáky povražděno několik set civilistů.

  4. dubna

V Memphisu byl Jamesem Earlem Rayem zavražděn vůdce afroamerického hnutí za lidská práva Martin Luther King.

  22. května

Při havárii americké jaderné ponorky USS Scorpion v Atlantském oceánu u Azor zahynulo všech 99 členů posádky.

  5. června

V Los Angeles byl palestinským imigrantem Sirhanem Sirhanem zavražděn kandidát na úřad prezidenta USA Robert Francis Kennedy.

  20. června

Americký atlet Jim Hines jako první člověk běžel stometrový sprint pod 10,00 sekundy (9,95 s).

  21. září

Sovětská bezpilotní kosmická loď Zond 5 se po obletu Měsíce vrátila na Zemi.

  12.–27. října

Konaly se letní olympijské hry v Mexiku. Jejich neoficiální královnou se stala československá gymnastka Věra Čáslavská se čtyřmi zlatými a dvěma stříbrnými medailemi. V témže roce byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa.

  11.–22. října

Apollo 7 – první americký let do vesmíru v rámci programu Apollo s tříčlennou posádkou, první pilotovaný let s použitím rakety Saturn IB.

  21.–27. prosince

Apollo 8 – druhý pilotovaný let programu Apollo, 24. prosince poprvé uskutečnila lidská posádka oblet Měsíce.

  5. listopadu

V amerických prezidentských volbách zvítězil republikánský kandidát Richard Nixon.

   
Zobrazit všechny událostiMinimalizovat události

Invaze do ČSSR očima cizinců

Snímky Američana obletěly svět

Devatenáctiletý americký student Paul Goldsmith dorazil do Československa 20. srpna 1968. Druhý den se on a jeho Nikon F ocitli uprostřed dějin. Na 50. výročí okupace Československa se do Prahy vrací, aby zde osobně zahájil dvě výstavy svých fotografií z tehdejších historických dnů.

Celý článek zde

Bulharský student vzpomíná: Byla to apokalypsa

U muzea se jim do lidí střílet nechtělo, u rozhlasu už ano, vzpomíná Angel Nikolov, tehdy bulharský student, kterého okupace zastihla v Praze. „Byla to pro mě obrovská deziluze, nejtěžší chvíle mého života. A trauma je to pro mě dodnes,“ vzpomíná dnes pětasedmdesátiletý historik a spisovatel Angel Nikolov, jemuž o srpnové agresi vyšla v Bulharsku ceněná kniha Horké léto 1968.

Celý článek zde

Polský voják střílel do lidí: "Nepamatuji se"

Opilý polský voják Stefan Dorna tehdy v Jičíně brutálně a zblízka zastřelil dva nevinné civilisty. Odseděl si poté patnáct let a o tehdejších událostech už nechce s novináři otevřeně hovořit. „Nevím, nepamatuji se,“ tvrdí v současnosti.

Celý článek zde

Vzpomínky maďarských vojáků: Byl to náš osud

Maďarská armáda okupovala Československo (respektive Slovensko) 21. srpna 1968 „pouze“ 8. motostřeleckou divizí. Letecky ji podporovalo 104 maďarských bojových letounů, 10 vrtulníků a jedno dopravní letadlo. Jak maďarští vojáci dnes vzpomínají na invazi do Československa? Podívejte se na ukázku z filmu Petera Kerekeše Okupace 1968.

Celý článek zde

Sovětský disident: Šlo o jeden z hlavních momentů mého života

Pavel Litvinov byl jedním z osmi sovětských disidentů, kteří 25. srpna protestovali na Rudém náměstí v Moskvě proti okupaci Československa. „Znali jsme cenu našeho protestu, čím za něj zaplatíme: vyhnanstvím, pracovními tábory, vězněním v blázinci… Ale stálo nám to za to,“ říká Litvinov dnes.

Celý článek zde

Tudy se valily tanky. Nahlédněte do pražských ulic roku 1968 a podívejte se na stejná místa dnes

načítám grafiku

Kdo byli aktéři pražského jara

Speciály 1968

Pryč s okupanty! Dramatické snímky roku 1968 z Ostravy, Brna či Plzně a pohled na stejná místa dnes

načítám grafiku

Čtěte více o událostech srpna 1968

 

Právě se děje

Další zprávy