Grafika: Invazi do ČSSR může ospravedlnit nový zákon. Takhle Rusko o srpnu 1968 lže

Radim Klekner Denis Chripák Radim Klekner, Denis Chripák
Aktualizováno 13. 6. 2019 16:49
Invazi vojsk Varšavské smlouvy ze srpna 1968 si Moskva i nadále vykládá lživě. Kvůli současnému návrhu zákona, který by okupujícím vojákům přiznal privilegia válečných veteránů, si prezident Miloš Zeman zavolal ruského velvyslance. Legislativa by de facto invazi do ČSSR uznala jako oprávněnou. Připomeňte si další mýty o okupaci, které šíří prokremelští historikové i novináři.
Rusko k invazi 1968

V Praze se připravoval ozbrojený převrat, museli jsme zasáhnout


Ačkoliv ruský prezident Vladimir Putin v roce 2006 prohlásil, že jeho země nese “morální odpovědnost” za invazi v srpnu 1968, prokremelští historikové i státní média často opakují staré sovětské teze: Pražské jaro bylo řízeno ze Západu a NATO chystalo vpád do Československa. Při invazi přitom zemřelo více než sto lidí, další utrpěli vážná zranění. Krvavé potlačení pražského jara také pro miliony Čechoslováků znamenalo konec nadějí na svobodnější režim v zemi. Sovětští vojáci v Československu zůstali až do roku 1991. V přehledné grafice se podívejte na příklady ruského překrucování historie.

Pražské jaro vedli přisluhovači Hitlera


Komunistický poslanec ruské Státní dumy Jurij Sinělščikov v dokumentu nazvaném Varšavská smlouva, odtajněné stránky na státním televizním kanálu Rossija 1 v roce 2015 tvrdil, že mezi příslušníky Klubu 231, organizace sdružující politické vězně komunistického režimu, bylo “mnoho fašistů a přisluhovačů Hitlera”. Historik Vladimír Bruz v dokumentu invazi označil za „projev socialistického internacionalismu“. Přesně v duchu toho, co po roce 1968 tvrdila Moskva i českoslovenští normalizátoři.

Nepřátelé lidu chtěli vyvolat teror a krveprolití


V témže dokumentárním pořadu Varšavská smlouva, odtajněné stránky se dále uvádí, že v Praze se v roce 1968 připravoval ozbrojený převrat. Podle Sinělščikova tehdy ruská armáda v Československu našla tajné sklady zbraní.

Nebyla to okupace, Dubček požádal Brežněva, ať pošle vojska


V televizní debatě na dalším státním kanálu Rossija 24 historik Jevgenij Spincyn prohlašuje, že o vstup vojsk Varšavské smlouvy požádal sovětské vedení generální tajemník KSČ Alexander Dubček. A odmítá, že by se jednalo o okupaci.

Československo musí být SSSR vděčné za rok 1968


obrázok smazaného clánku čtěte více

Loni v listopadu na webu televizního kanálu ruské armády Zvězda vyšel článek s titulkem Československo musí být vděčné SSSR za rok 1968: historie pražského jara. Autor Leonid Maslovskij v něm tvrdí, že invaze umožnila všem zemím Varšavské smlouvy „žít více než 20 let v míru“ a zabránila Západu „provést v Československu státní převrat“.

Maslovskij mimo jiné napsal, že Německo mělo tehdy v úmyslu zabrat Sudety a že hrozil vstup Československa do NATO. Situace podle něj „z vojenského hlediska neměla jiné řešení“.

Přichází také se smyšleným příběhem, v němž posádka sovětského tanku z 1. gardové armády obětovala v srpnu 1968 své životy a zřítila se s obrněncem ze srázu, aby nenajela na skupinu dětí, kterou na ni „nastražili stávkující“.

Jana Palacha podle Maslovského navedly západní sdělovací prostředky a jejich agent studenta medicíny sám podpálil. Palacha přirovnal k dnešním sebevražedným atentátníkům.

Pocit čestně splněného úkolu


„Podle plánu Dunaj“

Loni v srpnu vyšel v časopise Na boevom postu, který vydávají jednotky ruského ministerstva vnitra, článek Podle plánu Dunaj. Vyzdvihoval chování sovětských vojáků v srpnu 1968. Není v něm ani slovo o desítkách zastřelených Čechů a Slováků, pouze oslava okupačních jednotek, které byly údajně vystavovány střelbě ze zálohy ze samopalů a „provokacím“ vedeným s cílem přimět je k dezerci. V jednom případě měli Pražené dát ruských vojákům lahve piva, ve kterých bylo cyankáli.

Když se část jednotek sovětského ministerstva vnitra vracela v říjnu domů, odjížděla podle autora článku “s pocitem čestně splněného úkolu”. Jak uvádí na konci článku, vstup vojsk Varšavské smlouvy zabránil, aby Československo “nespadlo do propasti bratrovražedné občanské války”.

Štěpán Černoušek

Hodnocení českého rusisty Štěpána Černouška


Oficiální ruská místa disponují dvojí oficiální pozicí k událostem roku 1968. První, kterou reprezentují dokumenty v ruských státních médiích a publikacích silových ministerstev, se nesou v duchu sovětského výkladu o “bratrské pomoci”. Když ale takový výklad v Česku a na Slovensku vyvolá nesouhlas, ruské vedení začne odkazovat na méně známé oficiální dokumenty, které invazi odsuzují.

Byl vstup vojsk do ČSSR správný?Těžko odpovědět, míní Rusové


Nezisková organizace Levada Centr prováděla v roce 2013 průzkum veřejného mínění týkající se invaze v roce 1968. Položila v něm otázku, jestli Rusové pokládají za správný vstup vojsk Varšavské smlouvy do Československa:

Rozhodně ano
13 %
Spíše ano
7 %
Spíše ne
20 %
Rozhodně ne
11 %
Těžké odpovědět
44 %

S následujícími tvrzeními o vstupu vojsk do Československa souhlasilo:


Bylo to nutné pro udržení pořádku a zabránění krveprolití
13 %
Do Československa by vstoupila americká vojska
14 %
Bylo to nezbytné pro záchranu socialismu v Československu
9 %
Byla to zločinná agrese
7 %
Dokázalo to, že socialismus sovětského typu je neslučitelný s demokracií
7 %
nahoru
 

Právě se děje

Další zprávy