Šír: To, co sledujeme, je možná poslední křeč Ruska. V Česku panuje velká neznalost

Tým Spotlight Tým Spotlight
23. 2. 2024 5:17
Možná sledujeme poslední křeč imperiálního koloniálního Ruska, říká politolog z Institutu mezinárodních studií FSV UK Jan Šír. Podle něj je Rusko žalářem národů. "Na jeho území je pořád více než sto národnostních skupin, z nichž řada má vlastní tradice. Jde o početné, milionové národy," vysvětluje.
Možná sledujeme „poslední křeč imperiálního koloniálního Ruska“, říká politolog | Video: Jakub Zuzánek

Šír zmiňuje národy žijící v okolí řeky Volhy jako jsou třeba Baškirové. "Tyto národy by si v zásadě mohly uspořádat vlastní život podle svého, aniž by musely být součástí toho imperiálního modelu, který Rusko razí," popisuje politický geograf a dodává, že Rusko je poslední koloniální velmocí, která se ještě nerozpadla.

"V Česku panuje velká neznalost toho, co považujeme za ruskou periferii," dodává Šír s tím, že Češi byli navyklí vše vnímat "skrze ruské oči a ruský mozek". Právě z toho důvodu je podle něj těžké chápat neruské národy bývalého ruského impéria, které mají své zájmy, aspirace a problémy.

Někteří Češi si podle Šíra stále neuvědomili jakou hrozbu Rusko představuje. "Nejhorší by bylo bylo usnout na vavřínech a myslet si, že nás se tyto problémy netýkají. Rusové ovlivňují politický život v zemích, kde se domnívají, že mají svoje zájmy nebo ve zemích, které jim mohu usnadnit prosazování vlastních zájmů," říká politolog.

Celý rozhovor si můžete pustit ve videu níže nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:39-4:00 Politolog Jan Šír se nedávno vrátil z Ukrajiny, jaký dojem si ze země odvezl? Jak dlouho podle něj Ukrajincům ještě vydrží vojenská a občanská morálka?

4:00-7:17 Co teď Ukrajina postrádá úplně nejvíc a proč to nedostane? Jaká je situace na frontě - blíží se k patu? A jaký teď vládne vztah mezi ukrajinskou armádou a prezidentem?

7:17-11:12 Jaká je šance na mírové jednání mezi Ukrajinou a Ruskem a proč něco takové podle Šíra vůbec nepřipadá v úvahu? A mohou se v nynějším válečném stavu konat na Ukrajině prezidentské volby?

11:12-15:30 Je podle Šíra šance, že by se Ukrajina vzdala Ruskem dobytých území? Dá se v této fázi války říct, kdo si vede lépe? A jaký je v tomto bodě vlastně ruský cíl?

15:30-20:02 Může konflikt na Blízkém východě nějak zásadně ublížit západní pomoci Ukrajině? A jaký vliv na ni mohou mít maďarský premiér Viktor Orbán a slovenský premiér Robert Fico?

20:02-25:43 Jak daleko jsme teď podle Šíra od míru v Evropě? Fungují sankce uvalené na Rusko? A v jakém stavu je teď sám Vladimir Putin?

25:43-27:40 Proč podle Šíra západnímu světu tak dlouho trvalo, než Putinovi ukázal, že si nemůže dovolit úplně všechno? Pochopili jsme už v Česku, jak velkou hrozbu Rusko představuje?

Spotlight Aktuálně.cz - Jan Šír | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy