Špiclové roztrhali dokumenty. Nyní je seskládá počítač

Josef Tuček
18. 5. 2007 22:00
Berlínští výzkumníci poznávají udavače i oběti Stasi
Útržky dokumentů Stasi.
Útržky dokumentů Stasi. | Foto: Fraunhofer-Gesselschaft

Berlín - Od podzimu 1989 do ledna 1990 měli pracovníci tehdejší východoněmecké politické policie Stasi (obdoby československé Státní bezpečnosti) neobvyklou práci. Režim se zhroutil a oni ničili archivované materiály.

Běžná kancelářská zařízení na destrukci tolika dokumentů vůbec nestačila. A tak řadu z nich trhali policisté ručně, některé na osm, jiné až na více než třicet kousků. Ve služebnách se pak nasbíralo a s německou přesností spočítalo 16 250 pytlů roztrhaných dokumentů. Podle odhadů to představuje asi 45 milionů stránek formátu A4 rozškubaných na asi 600 milionů kousků.

Gigantický puzzle

Když si představitelé Stasi mysleli, že tím jsou dokumenty o jejich činnosti zničeny, mýlili se.

O obtížnosti zpětného sestavování úlomků či útržků dávných předmětů by mohli vyprávět archeologové. Ani ti však nikdy nestáli před takto gigantickým úkolem.

Útržky z ručně ničených papírů nejsou pravidelné a dají se přirovnat skládance puzzle. "Třicet lidí by potřebovalo 600 až 800 let na to, aby spisy ručně rekonstruovali," odhaduje Jan Schneider, výzkumník z Fraunhoferova ústavu pro výrobní systémy (IPK) v Berlíně.

Právě tento institut však přišel s novým postupem s využitím počítačů.

Po několika letech vývoje nyní zdejší výzkumníci zahájili skládání roztrhaných dokumentů, zatím ze 400 pytlů. Má to trvat asi dva roky, stát přes šest milionů eur. Ale na konci dostanou historikové a možná i vyšetřovatelé původní doklady o působení Stasi, o jejích informátorech i obětech.

Program to dá dohromady

Výzkumníci program stále zdokonalují. Díky tomu budou brzy sestavovat i útržky ze skartovacího stroje.
Výzkumníci program stále zdokonalují. Díky tomu budou brzy sestavovat i útržky ze skartovacího stroje. | Foto: Fraunhofer-Gesselschaft

Všechny útržky dokumentů politické policie se automatizovaným procesem naskenují do počítačové paměti. Každý útržek má jiný tvar, různé papíry mají různé barevné odstíny i odlišnou strukturu povrchu. Podobně písmo a razítka na nich mají odchylnou intenzitu barev. A pak samozřejmě na sebe navazuje geometrie popsaných řádků a také přerušená písmena.

To vše program pracující s útržky v digitální podobě, postupně vyhodnocuje, aby vyřadil nevhodné a nakonec spojil správné útržky.

Během zpracování prvních 400 pytlů budou výzkumníci postup dále vylepšovat, aby obsah dalších pytlů mohli zpracovat rychleji.

A nejen to. Berlínští badatelé prozradili, že při práci na útržcích dokumentů Stasi propracovali metodu tak, aby se takto daly zpětně poskládat i dokumenty rozsekané strojem, které mají všechny stejnou velikost a dají se sestavovat jen podle odlišností papíru a návaznosti textu na nich.

Představa, že by šlo informaci na papíře jen tak snadno zničit, tedy přestává platit.

Albuquerque
Albuquerque | Foto: Wikimedia Commons
Článek o tom, že čeští studenti soutěží v Americe, a další texty z rubriky věda najdete ZDE.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy