Sobotka: Případ s nábojnicemi je důsledek veřejné volby

Petr Holub
12. 2. 2008 14:30
Uvnitř: Více o výhrůžkách politikům
Veřejná volba prezidenta
Veřejná volba prezidenta | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda Senátu poskytl Aktuálně.cz první rozhovor o tom, jak do horní komory přišly ve dvou dopisech nábojnice.

"Jako v celém parlamentu prochází veškerá pošta rentgenovou kontrolou. Objevily se dva dopisy, jeden kolegyni Juřenčákové, druhý kolegyni Janáčkové. Obsahovaly nábojnici," řekl Sobotka.

Foto: Aktuálně.cz
Přečtěte si více o výhrůžkách:
Senátorky hlasovaly pro Klause. Dostaly poštou náboje
Blog Edvarda Kožušníka:
Nábojnice? Bez komentáře: Obrázek si udělejte sami

A: Bylo v obálkách ještě něco jiného, třeba písemné výhružky?

Jakmile se objevily dopisy, zavolal kancléř policii. Jestli tam bylo ještě něco jiného, o tom informaci nemám.

A: Existuje podezření, kdo dopisy poslal?

To by byla vrcholná spekulace. Každopádně jsem se jako předseda Senátu obrátil na ministra vnitra. Pokud senátorky požádají, je schopen jim zajistit ochranu.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka
Předseda Senátu Přemysl Sobotka | Foto: Ludvík Hradílek

Pokud bych chtěl spekulovat, tak to je každopádně pokračování toho, co se odehrávalo od páteční noci. Tyto gangsterské způsoby nemají v demokracii místo a věřím, že se policie pokusí odesilatele  rychle najít.

A: Podle vás souvisí dopisy s nábojnicemi s případy ovlivňování volitelů při prezidentské volbě?

Opět mohu jen spekulovat. Neznám ty osoby, které za tím stojí. Ale bylo jasné, že to, co se odehrávalo z pátku na sobotu, byl pouze start a že dotyční přistoupí k dalšímu kroku. Nábojnice jsou pokračování.

A: Vidíte příčinnou souvislost mezi vyhrožováním a veřejným způsobem prezidentské volby?

Veřejný způsob prezidentské volby pochopitelně identifikoval některé lidi, jak hlasovali. Samozřejmě tím umožnil, aby se někteří lidé stali středem pozornosti, velmi neblahé.

A: Zpřísníte bezpečností opatření v Senátu?

Ochrana je dostatečná, není třeba dělat další kroky.

A: Obrátíte se na sněmovnu a upozorníte na souvislost výhrůžek a veřejného způsobu prezidentské volby?

Jednání samozřejmě proběhnou. Domnívám se, že po tom trapasu z pátku a ze soboty a po tom, co se odehrávalo dneska, pochopí politické strany, které prosazovaly veřejnou volbu, že to neslouží veřejnosti, ale stranickým sekretariátům.

A: Obáváte se, že se boj o hlasy ještě vyostří?

Mě zaráží, že se něco takového může odehrát ještě v roce 2008. Bohužel mi to připomíná praktiky z padesátých a sedmdesátých let, kdy bylo lidem vyhrožováno vězením.

A: Není možné nějak vyloučit zasahování kriminálních živlů do politiky?

Zločin obvykle předchází trest a předchází i kvalitu zákona. Ale případ s nábojnicemi nás politiky upozorňuje, že nemůžeme pokračovat dosavadním způsobem, abychom dávali šanci kriminálním živlům. Je to vážné varování.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy