Tomáš Hanák začínal v divadle Sklep a v raných filmech Tomáše Vorla.
Ve Vorlově Pražské pětce si zahrál romantického trampa - vzpomínáte na jeho neodolatelný milostný duet s Janou Vychodilovou Strom kýve pahýly?
Výrazněji na sebe Hanák strhl pozornost v roce 1988 v Kopytem sem, kopytem tam Věry Chytilové v roli Pepeho, dandyho 80. let nakaženého nemocí AIDS.
Ta předznamenala jeho další hereckou polohu - okouzlující zkrachovalec, který s vážnou tváří deklamuje vtipné repliky a prkenně pluje prostorem s nezaměnitelně melancholickým výrazem ve tváři.
Ve Vorlových filmech hrál zpravidla režisérova alter ega - nejzřetelněji to bylo patrné v Kamenném mostu, kritikou i diváky odmítnutém autoterapeutickém Vorlově filmu.
Infobox
Tomáš Hanák už není jen herec, ale i moderátor talk show Vodopád a charitativního projektu Pomozte dětem, tvář kampaně o následcích kouření, sloupkař z Lidových novin a především bulvárem vyhlášený nejvíc sexy český muž. Byl také "moderatizátorem" už zaniklého rádia Limonádový Joe. Prosazuje se i v zahraničních produkcích - naposledy v Gilliamově Kletbě bratří Grimmů.
Hanák tu bloumá Prahou s věčně zachmuřeným výrazem, pře se s matkou, bývalou manželkou i současnou přítelkyní, která vyfukuje na Karlově městě bubliny stejně pomíjivé, jako jsou hrdinovy vyhlídky.
Z Prahy Hanák vyrazil v - taktéž Vorlově - Cestě z města. Jeho hrdina tu je zdánlivě spokojený, má dobrou práci a synka. Na venkově spolu ti dva jako každí správní výletníci potkají vílu.
Hanákův workoholický hrdina i díky ní nakonec doklopýtá ke klišovitému zjištění, že život, přátelé a rodina jsou přece důležitější než práce, peníze a mobil.
V 90. letech ale dostal nejzajímavější hereckou příležitost znovu od Věry Chytilové. V tragikomické moralitě Pasti pasti pastičky si spolu s Miroslavem Donutilem zahrál po zásluze vykastrovaného znásilňovatele Zuzany Stivínové a přestárlého baliče nezletilých dcer zbohatlíků.
A pak se už přeorientoval na opačnou stranu a k rolím otců oněch nezletilých dcer. "Už proto, že mé tělo chátrá, nějaké košilaté scény už se mnou není možné točit, protože kůže je vrásčitá, jaterní skvrny, občas i nějaký ten kus hnijícího masa odpadne," vyjádřil se v rozhovoru pro týdeník Televize.
Je nutno dodat, že Hanákovi to i v otcovských rolích na plátně sluší. Jeho otcové jsou zpravidla šviháčtí a elegantní, žádní pupkatí tatíci, kteří by svým krásným dcerkám přehnaně komplikovali život.
Otce si zahrál v Renčově retromuzikálu Rebelové, v televizních seriálech Dobrá čtvrť, Místo nahoře a Místo v životě i ve výše zmíněné Cestě z města.
Ve Skřítkovi si zahrál epizodní roli přísného učitele matematiky. Ke své švihácké podobě se vrátil rolí detektiva Phila Marlowa v parodickém Mazaném Filipovi Václava Marhoula. I když je to švihák také už notně životem okopaný.
28. září má premiéru film Prachy dělaj člověka, kde si zahrál jednoho ze tří kamarádů, kteří spáchali velké loupeže a teď nevědí, co s ukradenými penězi.
Pro Hanáka je to tedy návrat k rolím bonvivánů a frajerů, kteří nezletilé dívky spíše okouzlují, než aby je vychovávali. Příští rok bude Tomáši Hanákovi padesát, na další otcovské role má ještě spoustu času...