Berlín (od našeho zpravodaje) - Milimetrová práce. Právě těmito slovy dnes ministr zahraničí Karel Schwarzenberg charakterizoval debatu se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem o budoucnosti EU. Setkal se s ním během své oficiální návštěvy v Berlíně.
Slovní spojení "evropská ústava" ale český šéfdiplomat nepoužil ani jednou.
Tisková konference na ministerstvu tak místy připomínala žonglování se slovíčky. Zatímco Steinmeier mluvil o evropské ústavě, jeho host z Prahy použil několikrát obrat "smlouva o základech".
Rétorika jako od Sarkozyho
Schwarzenberg se tak nápadně přiblížil slovům nového francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Ten volá po rychlém přijetí "miniústavy", která by zakotvila reformu institucí EU.
Z eurooptimistické rétoriky ale ubral také Steinmeier.
Místo vášnivé obhajoby projektu euroústavy, kterou je známa zejména kancléřka Angela Merkelová, mluvil jen o nebezpečí krachu "evropského projektu". "Nesmíme nechat padnout myšlenku obnovení institucí," řekl.
Oba ministři zahraničí však vyloučili, že by osud dosud neschválené smlouvy závisel na ose Praha-Berlín.
"Evropa má 27 členů a je třeba dohodnout se se všemi," řekl Schwarzenberg. "Jsem ale zase o kus vpředu," dodal optimisticky.
Nic konkrétnějšího ale šéf české diplomacie prozradit nechtěl. "Chápejte, jsou to politická jednání," řekl na dotaz německé novinářky.
Německo nedávno spustilo závěrečnou fázi boje za oživení evropské ústavy. Intenzivně komunikuje s členskými státy, a to všemi možnými kanály. "Takovou ofenzívu jsem ještě nezažil," řekl Aktuálně.cz český diplomat působící v Berlíně.
SPECIÁL
- Fakta: Vše kolem amerického radaru
Diskuse kolem vzniku protiraketové základny zaměstnávají české politiky i veřejnost déle než rok. Jaká jsou fakta? Co lze očekávat? Pročtěte si SPECIÁL
Jednání o radaru? Bez výsledku
Konkrétní výsledky neměla ani debata obou ministrů o chystané americké protiraketové základně v Česku a Polsku. "Diskutujme se všemi, kterých se projekt týká," zdůraznil Steinmeier a výslovně přitom zmínil Rusko.
Právě sociální demokrat Steinmeier patří v Německu k nejhlasitějším kritikům amerického snažení postavit v Evropě základnu a radar. Zatímco ministr obrany Franz Josef Jung (CDU) by protiraketový deštník nejraději roztáhl nad celou Evropou, šéfdiplomat Steinmeier (SPD) je proti.
I když se názory Steinmeiera a Junga na radar a základnu rozcházejí, oba ministři tvrdí, že nejde o žádný konflikt uvnitř německé velké koalice. "Vláda zastává jednotné stanovisko, vše ostatní jsou politické nuance," řekl k tomu minulý týden Jung.
V podobném duchu dnes mluvil i Schwarzenberg. "To přeci není vada, že se o tom diskutuje," opáčil.