Paříž/Dublin - Francouzský prezident a současný předseda Rady EU poobědval v Dublinu s irským premiérem Brianem Cowenem.
Podle slov šéfa francouzské diplomacie Bernarda Kouchnera přijel naslouchat, ne dávat rady, co by mělo Irsko po odmítnutí lisabonské smlouvy v nedávném referendu dělat.
Jenže vzájemná atmosféra důvěry je na bodu mrazu a zejména zástupci iniciativ, kteří vedli kampaň před referendem proti reformní smlouvě EU, dávají najevo, že o Sarkozyho "knížecí rady" nestojí.
Po úvodním jednání s taoiseachem Cowenem na Sarkozyho před vládní budovou čekaly stovky demonstrantů, někteří z nich nesli transparenty s nápisem No means no (ne znamená ne).
Co dál s reformami EU
- Analýza: Keltský tygr se zakousl. A zahnal reformy EU do kouta
- Ohlasy: Sarkozy v Praze - českým euroskeptikům rozumím
- Blogeři se přou: Co dál s Evropou po irském NE
Francouzský prezident přitom dokonce nejprve bleskovou návštěvu naplánoval tak, že chtěl jednat pouze s Cowenem. Irští labouristé a křesťanští demokraté z Fine Gael, kteří - ač v opozici - Cowenovu vládu před hlasováním v otázkách reforem EU všemožně podporovali, měli dostat po třech minutách prostoru v rámci kulatého stolu.
"Tohle se přeci nedá vyřešit mezi dveřmi za pár minut," rozhněval se na Sarkozyho šéf labouristů Eamon Gilmore. Teprve na Cowenovu intervenci se tak francouzský prezident s lídry opozice sejde osobně.
Ještě více Iry ale pobouřilo nedávné Sarkozyho ujištění, že si Irsko bude muset neúspěšné hlasování o budoucnosti Evropy zopakovat.
Čtěte více: Sarkozy: Ať Irové hlasují o eurosmlouvě znovu
Toho se okamžitě chytil podnikatel Declan Ganley, jehož hnutí Libertas bodovalo v kampani proti přijetí Lisabonu.
"Říct Irsku, aby znovu volilo je šokujícím obviněním vycházejícím z antidemokratického přístupu některých evropských lídrů," prohlásil Ganley.
Pro Cowena by tak Sarkozyho neuvážené prohlášení mohlo být podle mnohých analytiků medvědí službou.
Podnikatel ve zbraňových systémech brojící proti reformní smlouvě EU má totiž našlápnuto na slibnou politickou kariéru.