Samoživitele trápí finanční problémy. Situace se do předcovidové doby ještě nedostala

BeNative BeNative - za podpory: JTI_logo
20. 11. 2023 8:40
Neziskové organizace se snaží pomáhat, kde mohou. Klub svobodných matek se specializuje na jednu z nejohroženějších skupin v sociálních oblastech. Vysoká inflace, zvyšování cen energií, zdražování potravin, nedostatek flexibilních pracovních úvazků atd. To vše ohrožuje existenci svobodných matek a dalších skupin obyvatel.
"Nezisková organizace Klub svobodných matek poskytuje komplexní podporu rodičům samoživitelům na několika úrovních – finanční, materiální, odborné a informační," říká Dana Pavlousková
"Nezisková organizace Klub svobodných matek poskytuje komplexní podporu rodičům samoživitelům na několika úrovních – finanční, materiální, odborné a informační," říká Dana Pavlousková | Foto: Klub svobodných matek

S jakými největšími problémy se teď samoživitelé potýkají?

Zcela určitě jsou to finance v důsledku dlouhodobě se zvyšujících základních životních nákladů, primárně na bydlení a potraviny. Ruku v ruce s tím jde problém obtížnějšího uplatňování se na trhu práce v důsledku omezené časové disponibility samoživitelů v souvislosti s péčí o děti.

Má větší vliv vyšší inflace nebo třeba zvyšování cen energií?

Zcela určitě. Tři čtvrtiny žádostí o pomoc, které naše nezisková organizace dostává, se týkají úhrady nákladů na bydlení (nájem, energie). Samoživitelé mají dlouhodobě napjatý rozpočet, takže jakýkoliv neplánovaný výdaj v řádech tisíců korun (například u nedoplatku na energie) je okamžitě dostává do finančních problémů.

Změnila se nějak situace po covidu? Už je situace podobná jako před pandemií?

Bohužel nikoliv, po dvouletém covidovém období všichni doufali v normalizaci situace. Bohužel právě zmiňovaná vyšší inflace způsobila, že se nadále rozevírají pomyslné nůžky rodinných rozpočtů rodin samoživitelů, kdy příjmy zůstávají konstantní, kdežto náklady rostou.

Jak si rodič samoživitel může přivydělat?

Možnosti přivýdělku jsou de facto stejné jako pro rodiče úplných rodin, nicméně právě samoživitelé bojují s časem, který musí rozdělit mezi pracovní činnost a péči o děti.

Co říkáte na zvýšení rodičovského příspěvku pro rodiče dětí narozených od 1. 1. 2024?

Jakýkoliv nástroj zvýšení příjmů pro rodiče, kteří se z důvodu péče o malé děti nemohou zapojit do pracovního procesu, je vítaný.

Odpovídala Dana Pavlousková

Dana Pavlousková, absolventka VŠE v Praze. Svou kariéru zahájila ve státní správě v diplomacii působením na českých velvyslanectvích v Říme a Varšavě, následně získala zkušenosti v korporátní sféře a posledních šest let působí v oblasti NNO. Její nezisková organizace Klub svobodných matek je zaměřena na poskytování komplexní podpory rodinám samoživitelů v České republice, v rámci nového projektu Oděvní banky propojuje linku sociální pomoci a ekologické udržitelnosti.

Co by samoživitelům pomohlo? Zvýšení některých dávek? Úlevy na daních…?

V rámci systému státní sociální podpory určitě administrativní zjednodušení a revize samotného mechanismu fungování dávek. Nicméně pobírání sociálních dávek by mělo být pro všechny pouze dočasnou berličkou pro situace, kdy rodič z objektivních důvodů skutečně potřebuje pomoc od státu. Prioritou je nalézt odpovídající uplatnění na pracovním trhu a současně mít kam umístit dítě do předškolního, školního zařízení nebo družiny tak, aby bylo možné obojí skloubit.

Jak Klub svobodných matek pomáhá? Jaké situace jsou nejproblémovější?

Naše nezisková organizace poskytuje komplexní podporu rodičům samoživitelům na několika úrovních - finanční, materiální, odborné a informační. Nejvíce žádaná je z výše uvedených důvodů finanční pomoc, materiální pomoc probíhá v oblasti oblečení v rámci našeho projektu Oděvní banky. Samoživitelům je k dispozici naše bezplatná právní poradna i infolinka pro řešení všech životních situací.

Více se dozvíte na konferenci Good Company Circle 2023, Summit udržitelného rozvoje, která se koná 23. listopadu 2023 na Výstavišti v Holešovicích v krásném prostředí Křižíkových pavilonů.

Jak probíhá spolupráce komerčního a sociálního sektoru? Jaké výhody a někdy třeba i problémy přináší? Jak se k takové spolupráci dvou světů staví stát, legislativa a daně? A co přinášejí standardy ESG, tedy kvantifikované požadavky na firmy v oblasti životního prostředí, společenské odpovědnosti a diverzity vedení společnosti?

Odpovědi na tyto a mnohé další otázky budeme hledat společně s investičními specialisty, zástupci firemní i sociální sféry, právníky i představiteli veřejného sektoru, ministerstev a poslanecké sněmovny. Přítomnost představitelů veřejné sféry umožní dopodrobna zhodnotit aktuální nastavení daní, legislativy a práva, včetně očekávaných změn v této oblasti.

 

Právě se děje

Další zprávy