Při nehodě na raftu zemřeli v Alpách dva Češi. Převrátili se kvůli silnému proudu

ČTK ČTK
18. 6. 2024 10:00
Dva čeští občané přišli v pondělí o život při nehodě raftu ve Francouzských Alpách, uvedla televizní stanice BFM TV. První oběť byla prohlášena za mrtvou na místě, druhá zemřela v nemocnici. Podle dalších francouzských médií bylo oběma zhruba šedesát let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Nehoda se odehrála v pondělí krátce po půl třetí odpoledne. Dva rafty, z nichž na každém podle televize jelo pět Čechů, sjížděly řeku Guil v oblasti obce Château-Ville-Vieille, když se kvůli silnému proudu a vysokému stavu vody převrátily. Pasažéři prvního člunu vyvázli bez zranění, ve druhém ale přišli o život dva lidé.

Podle BFM TV měl jeden muž při příjezdu záchranné služby zástavu srdce a dechu. Na místě byl prohlášen za mrtvého. Další žena byla vytažena z vody s "velmi slabým pulsem" a převezena do nemocnice v Briançonu, kde však kolem půl šesté zemřela.

Podle policie v departementu Hautes-Alpes byly čluny "na začátku sezóny špatně přizpůsobené průtoku Guilu" a nebyly pod dohledem. Policie zahájila vyšetřování nehody, aby objasnila okolnosti tragédie.

Podle televize France 3 se jednalo o čtvrtou nehodu na divoké vodě během zhruba jednoho a půl týdne v jižních Alpách. Tento smrtící začátek sezóny je způsoben především velmi silnými průtoky v řekách.

Minulé pondělí přišel o život 73letý Ir, který se na řeku vydal na kajaku. Následující den byl v řece Durance mezi městy Briançon a Le Villaret nalezen mrtvý anglický kajakář, který se účastnil skupinového výletu. V neděli pak na řece Gyr poblíž přehrady Vallouise zemřel 62letý kajakář.

Minulý týden proto varoval prezident národního svazu profesionálních průvodců na kánoích a přidružených disciplínách Thomas Pascal vodáky před obtížnějšími podmínkami na řekách. Rekordní sněhové srážky v horském masivu Écrins a na italských hranicích, vydatné deště a pozdní tání ledu způsobily, že řeky v oblasti jsou nebezpečnější než obvykle.

Naposledy zemřel český vodák v cizině letos začátkem května v Rakousku. Při jízdě na kajaku u rakouské obce Weissenbach am Attersee čtyřiapadesátiletý muž na nebezpečném místě vypadl z kajaku a nemohl se dostat z divoké vody. Další vodáci ho nakonec vytáhli na břeh, po převozu do nemocnice ale zemřel.

Nejtragičtější nehoda vodáků z Česka se v posledních letech stala koncem května 2016 na východošvýcarské řece Landquart. Krátce po vyplutí od obce Küblis se tehdy jeden ze dvou raftů s pětičlennou posádkou převrátil, přežili jen dva lidé.

 

Právě se děje

Další zprávy