Galerie opět otevřela výstavu, která se nelíbila politikům

ČTK ČTK
19. 8. 2014 16:17
Umělkyně Natalia LL na snímcích zachytila například soulož s manželem.
Zlín (ilustrační foto)
Zlín (ilustrační foto) | Foto: Štěpán Plaček

Zlín - Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně opět zpřístupnila výstavu polské umělkyně Natalie LL, která byla podle tisku na popud vedení kraje před týdnem uzavřena.

"Přestože stížnosti občanů, které se staly podnětem k uzavření výstavy, neopomíjíme, po vzájemné dohodě galerie a Zlínského kraje bylo konstatováno, že výstava je v kompetenci ředitele galerie," řekla mluvčí galerie Marika Blažková. Podle médií politikům vadily snímky, na kterých umělkyně zachytila soulož se svým manželem, označili je za pornografii.

Hejtman Stanislav Mišák(ČSSD) řekl, že výstavu nezavřel a tudíž její znovuotevření ani nepovoloval.

"Jsem peskován médii za něco, co jsem neudělal. Můj osobní názor, že je to za hranou a že to do krajské galerie nepatří, jsem řekl ředitelce 14/15 Baťova institutu (galerie v něm sídlí). Vzhledem ke stížnostem a malé návštěvnosti jsem doporučil výstavu ukončit, abychom neohrozili projekt, na který čerpáme dotace," připomněl Mišák nákladnou přestavbu budov v areálu bývalého Svitu na kulturní centrum.

Odpovědnost za konání i uzavření výstavy podle něj nese ředitel galerie Václav Mílek. Ten potvrdil, že pokyn od hejtmana ani od nikoho jiného z vedení kraje nedostal. Výstavu prý uzavřel na základě dopisu od ředitelky 14/15 Baťova institutu Lenky Struhárové Jančaříkové, která se v něm údajně na jednání s hejtmanem odvolávala.

Podle Struhárové Jančaříkové je o výstavu velmi malý zájem a její provoz je hluboce ztrátový. "Z důvodu ekonomických ukazatelů a nezájmu veřejnosti se doporučení zřizovatele uzavřít tuto výstavu jevilo jako opodstatněné. Z toho důvodu jsme dopisem požádali zástupce galerie o součinnost při deinstalaci výstavy. Znovuotevření výstavy je plně v kompetenci a na zodpovědnost ředitele krajské galerie," uvedla ředitelka 14/15 Baťova institutu.

Výstava prošla i v Polsku

Proti uzavření výstavy se ohradili umělci, kteří tento postup označili za cenzuru a za snahu řídit kulturu podobně jako před listopadem 1989. Natalia LL přitom s expozicí svých fotek neměla potíže nikde jinde, a to ani v mnohem puritánštějším Polsku.

Podle Mílka mohou díla Natalie LL působit kontroverzně. "Záleží však na každém návštěvníkovi galerie, zda do prostoru s výstavou vůbec vstoupí a do jaké míry je ochoten o nich otevřeně přemýšlet. K dispozici jsou katalogy a informační materiály a věřím, že mohou pomoci se záměru autorky přiblížit," poznamenal k výstavě ředitel krajské galerie.

Výstava, která otevřeně prezentuje tělesnost a erotický hedonismus, je doprovodnou akcí k letošnímu ročníku Nového zlínského salonu, jenž v prostorách Grafického kabinetu potrvá do 31. srpna.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Washington povolal v sobotu z farmy brankáře Vaněčka

Český hokejový brankář Vítek Vaněček byl v sobotu povolán z farmy v Hershey z nižší AHL do prvního týmu Washingtonu a vyměnil si místo s Rusem Iljou Samsonovem. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu hned v duelu v Bostonu, kde Capitals vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech, kryl na lavičce záda jedničce Bradenu Holtbymu.

Vaněček v této sezoně v AHL odchytal za Hershey osm zápasů s průměrem 2,65 obdržené branky a s úspěšností zákroků 89,4 procenta. Vicemistr světa ze šampionátu hráčů do 18 let z roku 2014 uzavřel 1. července jako chráněný volný hráč nový tříletý kontrakt s Washingtonem celkem na 2,15 milionu dolarů.

Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat. Na farmách Capitals působí pátý rok a stále čeká na premiéru v NHL. Washington si vybral Vaněčka v roce 2014 v druhém kole draftu na 39. místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy