Západočeská univerzita získala všechny akreditace

ČTK ČTK
5. 8. 2013 12:11
Jedná se o 34 doktorských programů na šesti fakultách.
 Ilustrační foto.
 Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Plzeň - Západočeská univerzita obhájila u Akreditační komise všech 34 doktorských programů na šesti fakultách, které měla dosud akreditované.

Rektorka Ilona Mauritzová chápe "jako neuvěřitelný úspěch", že škola nepřišla při kontrolách v letech 2011 až 2013, které dělala komise na všech univerzitách v ČR, ani o jeden doktorský program.

Z devíti fakult ZČU nemá doktorské programy jen fakulta zdravotnických studií a fakulta umění a designu. Po problémech s rychlostudiem přišla o tři doktorské programy fakulta právnická.

Přísnější podmínky kvůli právům

"Obhájili jsme je také díky tomu, že jsme měli problémy právě s právy a plno podmínek jsme zpřísnili. Ve studijním prostředí se udělal kus práce, hodně se stabilizovalo a pročistilo," řekla rektorka.

ZČU například zveřejňuje na svém portálu všechny závěrečné práce a na konci minulého roku získala certifikát ECTS Label, který mají evropské univerzity. Potvrzuje, že prostředí na plzeňské škole je ve všech oblastech vzdělávání srovnatelné s prostředím jinde v Evropě.

"Od roku 2011 nechybí v systému ani jedna kvalifikační práce. Teď se budou odevzdávat práce za rok 2013 a opět provedeme kontrolu," uvedla Mauritzová.

Dříve se podle rektorky stávalo, že některé zůstávaly na katedrách a nebyly odevzdávané do knihovny, jak ukládá směrnice.

"Nejen, že máme nyní práce fyzicky v knihovně, ale od letoška jsou všechny přístupné v PDF formátu, který si může kdokoli stáhnout," uvedla.

Všechny práce jsou on-line

Loni byla přístupná veřejnosti "jen" anotace prací a obhajoby a student si určil, zda ji chce zveřejnit. Od letoška jsou na portálu kompletní práce ZČU včetně posudků oponentů a vedoucích.

"Veškeré loňské kvalifikační práce jsou v digitální knihovně v plném textu v online verzi," řekla mluvčí ZČU Kamila Kvapilová. Je to seřazeno podle autorů a předmětů, tedy i pro veřejnost zajímající se o konkrétní obor. Novinka byla spuštěna letos v červnu.

Pokud student pracuje na tématu pro podnik nebo instituci, nemusí být zveřejněna citlivá data s ohledem na firemní tajemství nebo bezpečnost.

"Sedm prací z celé univerzity loni dostalo výjimku děkana, že jejich práce nesmí být vůbec zveřejněná," uvedla mluvčí. Knihovna bude zveřejňovat také zvukové a obrazové přílohy ke všem pracím.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při výbuchu v kábulské mešitě zahynulo 12 lidí, terčem byl možná imám

Nejméně 12 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala páteční exploze v mešitě na severu afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je i imám, který podle bezpečnostních složek mohl být terčem útoku.

Mluvčí kábulské policie uvedl, že uvnitř mešity byly předem nastraženy výbušniny, které poté explodovaly v době pátečních modliteb. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, policie zahájila vyšetřování.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka třídenní příměří u příležitosti svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy