Západočeská univerzita získala všechny akreditace

ČTK ČTK
5. 8. 2013 12:11
Jedná se o 34 doktorských programů na šesti fakultách.
 Ilustrační foto.
 Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Plzeň - Západočeská univerzita obhájila u Akreditační komise všech 34 doktorských programů na šesti fakultách, které měla dosud akreditované.

Rektorka Ilona Mauritzová chápe "jako neuvěřitelný úspěch", že škola nepřišla při kontrolách v letech 2011 až 2013, které dělala komise na všech univerzitách v ČR, ani o jeden doktorský program.

Z devíti fakult ZČU nemá doktorské programy jen fakulta zdravotnických studií a fakulta umění a designu. Po problémech s rychlostudiem přišla o tři doktorské programy fakulta právnická.

Přísnější podmínky kvůli právům

"Obhájili jsme je také díky tomu, že jsme měli problémy právě s právy a plno podmínek jsme zpřísnili. Ve studijním prostředí se udělal kus práce, hodně se stabilizovalo a pročistilo," řekla rektorka.

ZČU například zveřejňuje na svém portálu všechny závěrečné práce a na konci minulého roku získala certifikát ECTS Label, který mají evropské univerzity. Potvrzuje, že prostředí na plzeňské škole je ve všech oblastech vzdělávání srovnatelné s prostředím jinde v Evropě.

"Od roku 2011 nechybí v systému ani jedna kvalifikační práce. Teď se budou odevzdávat práce za rok 2013 a opět provedeme kontrolu," uvedla Mauritzová.

Dříve se podle rektorky stávalo, že některé zůstávaly na katedrách a nebyly odevzdávané do knihovny, jak ukládá směrnice.

"Nejen, že máme nyní práce fyzicky v knihovně, ale od letoška jsou všechny přístupné v PDF formátu, který si může kdokoli stáhnout," uvedla.

Všechny práce jsou on-line

Loni byla přístupná veřejnosti "jen" anotace prací a obhajoby a student si určil, zda ji chce zveřejnit. Od letoška jsou na portálu kompletní práce ZČU včetně posudků oponentů a vedoucích.

"Veškeré loňské kvalifikační práce jsou v digitální knihovně v plném textu v online verzi," řekla mluvčí ZČU Kamila Kvapilová. Je to seřazeno podle autorů a předmětů, tedy i pro veřejnost zajímající se o konkrétní obor. Novinka byla spuštěna letos v červnu.

Pokud student pracuje na tématu pro podnik nebo instituci, nemusí být zveřejněna citlivá data s ohledem na firemní tajemství nebo bezpečnost.

"Sedm prací z celé univerzity loni dostalo výjimku děkana, že jejich práce nesmí být vůbec zveřejněná," uvedla mluvčí. Knihovna bude zveřejňovat také zvukové a obrazové přílohy ke všem pracím.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 3 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy