Západočeská univerzita získala všechny akreditace

ČTK ČTK
5. 8. 2013 12:11
Jedná se o 34 doktorských programů na šesti fakultách.
 Ilustrační foto.
 Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Plzeň - Západočeská univerzita obhájila u Akreditační komise všech 34 doktorských programů na šesti fakultách, které měla dosud akreditované.

Rektorka Ilona Mauritzová chápe "jako neuvěřitelný úspěch", že škola nepřišla při kontrolách v letech 2011 až 2013, které dělala komise na všech univerzitách v ČR, ani o jeden doktorský program.

Z devíti fakult ZČU nemá doktorské programy jen fakulta zdravotnických studií a fakulta umění a designu. Po problémech s rychlostudiem přišla o tři doktorské programy fakulta právnická.

Přísnější podmínky kvůli právům

"Obhájili jsme je také díky tomu, že jsme měli problémy právě s právy a plno podmínek jsme zpřísnili. Ve studijním prostředí se udělal kus práce, hodně se stabilizovalo a pročistilo," řekla rektorka.

ZČU například zveřejňuje na svém portálu všechny závěrečné práce a na konci minulého roku získala certifikát ECTS Label, který mají evropské univerzity. Potvrzuje, že prostředí na plzeňské škole je ve všech oblastech vzdělávání srovnatelné s prostředím jinde v Evropě.

"Od roku 2011 nechybí v systému ani jedna kvalifikační práce. Teď se budou odevzdávat práce za rok 2013 a opět provedeme kontrolu," uvedla Mauritzová.

Dříve se podle rektorky stávalo, že některé zůstávaly na katedrách a nebyly odevzdávané do knihovny, jak ukládá směrnice.

"Nejen, že máme nyní práce fyzicky v knihovně, ale od letoška jsou všechny přístupné v PDF formátu, který si může kdokoli stáhnout," uvedla.

Všechny práce jsou on-line

Loni byla přístupná veřejnosti "jen" anotace prací a obhajoby a student si určil, zda ji chce zveřejnit. Od letoška jsou na portálu kompletní práce ZČU včetně posudků oponentů a vedoucích.

"Veškeré loňské kvalifikační práce jsou v digitální knihovně v plném textu v online verzi," řekla mluvčí ZČU Kamila Kvapilová. Je to seřazeno podle autorů a předmětů, tedy i pro veřejnost zajímající se o konkrétní obor. Novinka byla spuštěna letos v červnu.

Pokud student pracuje na tématu pro podnik nebo instituci, nemusí být zveřejněna citlivá data s ohledem na firemní tajemství nebo bezpečnost.

"Sedm prací z celé univerzity loni dostalo výjimku děkana, že jejich práce nesmí být vůbec zveřejněná," uvedla mluvčí. Knihovna bude zveřejňovat také zvukové a obrazové přílohy ke všem pracím.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy