Vysočina řeší, co udělá po případném exodu lékařů

Domácí Domácí
8. 12. 2010 7:41
Uděláme vše pro to, abychom zajistili i po Novém roce zdravotní péči," vzkazuje hejtman Běhounek
Petici Děkujeme, odcházíme podporuje na Vysočině 67% lékařů. Otázkou je, kolik jich opravdu odejde.
Petici Děkujeme, odcházíme podporuje na Vysočině 67% lékařů. Otázkou je, kolik jich opravdu odejde. | Foto: dekujeme-odchazime.cz

Vysočina - Podle odhadů vedení krajských nemocnic se na Vysočině k lékařské výzvě "Děkujeme, odcházíme" přihlásilo zhruba 67% lékařů. Otázkou je, kolik z nich skutečně dá výpověď.

Vedení kraje Vysočina nebere situaci na lehkou váhu a společně s řediteli nemocnic analyzuje možné dopady hromadných výpovědí na chod zařízení.

Připravit se na řešení nastalé situace je v tuto chvíli podle hejtmana kraje Vysočina a předsedy Asociace krajských nemocnic Jiřího Běhounka prakticky nemožné. "Rovnice, kterou musíme řešit, má v tuto chvíli ještě mnoho neznámých," uvedl hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

I přesto, že protest lékařů není prioritně směřován proti kraji jako zřizovateli nemocnic, ale především proti vládním a ministerským postojům – proti úhradové vyhlášce a nevyhovujícímu nastavení vzdělávání mladých lékařů a odměňování lékařů, budou případné problémy s odchody lékařů dopadat na lidi v regionech.

Zdravotní péče i po Novém roce

Kraj jako zřizovatel nemocnic bude muset tuto situaci nějak řešit. "Zatím se příliš nemluví o zdravotních pojišťovnách. Ale pokud nemocnice nebudou schopny zajistit plnohodnotnou službu pacientům, nebudou ji moci nabídnout ani zdravotním pojišťovnám. Jejich klienti, kterým jsou měsíčně strhávány z platů a mezd odvody na zdravotní pojištění, budou ošetření a plnění ze strany pojišťovny požadovat," upozorňuje Běhounek.

Vedení kraje Vysočina spolu s řediteli všech pěti krajských nemocnic diskutuje množství variant řešení případné krizové situace v nemocnicích.

"Ubezpečuji klienty krajských nemocnic na Vysočině, že uděláme vše pro to, abychom zajistili i po Novém roce zdravotní péči," vzkazuje hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

Jednou z prvních dobrých zpráv podle něj je nabídka předsedy vlády Petra Nečase, aby se kraje podílely na změnách v nemocniční lůžkové péči. Peníze, které po konzultované reorganizaci zbudou, by měly jít na platy zdravotníků.

„Druhou pozitivní zprávou je ochota ministerstva zdravotnictví řešit kvalifikační smlouvy a vzdělávání mladých lékařů tak, aby již nebyli v nerovném postavení vůči platnému systému,“ dodává tisková mluvčí Jitka Svatošová.

 

Právě se děje

Další zprávy