Vysočina oceněna za zveřejňování všech krajských dotací

Domácí Domácí
29. 9. 2011 21:17
Kraj Vysočina získal prvenství v kategorii "Veřejné zakázky a dotace"

Jihlava - Kraj Vysočina získal pozitivní ocenění Otevřené společnosti v kategorii "Veřejné zakázky a dotace" za svůj projekt "E-dotací" a internetový rejstřík krajských příspěvkových organizací. Vysočina zveřejňuje všechny krajské dotace na webu. Takováto transparentnost je v Česku stále ojedinělá.

Na druhém místě se možná trochu překvapivě umístily Černošice. Tato obec nedaleko Prahy dříve proslula spíše manipulací zakázek a netransparentností. Jenže po změně vedení nastal velký obrat. Výběrová řízení jsou transparentní, výsledky, včetně smluv se zveřejňují. 

"Výrazná změna proti předchozímu stavu před volbami a změnou vedení. Nedostatkem zveřejňování je, že nejsou uvedeny údaje o nevybraných nabídkách, zejména nabídnutých cenách," hodnotí zdejší poměry Otevřená společnost.

Třetí se umístilo Ústí nad Orlicí za "snížení limitu pro veřejné zadávání zakázek přes webové stránky města".

Anticena pro Šestajovice

Letošní ročník soutěže byl ve znamení justice a moravské otevřenosti. Nejvyšší soudy v Brně ocenila porota jak za průlomový rozsudek, tak za informační technologii. Kuřim a kraj Vysočina je oslovily nebývalým rozsahem transparentnosti.

Naopak pražské soudy a státní zastupitelství popudily porotce sice podle nich "drobným, ale vzhledem ke svému postavení alarmujícím porušováním zákona". Negativně ocenili i obce, "kde se pošlapává zastupitelská demokracie" (Šestajovice) a "snižuje transparentnost" (Praha 11). Tím si vysloužily anticenu "Zavřeno".

Veřejnost ocenila i úsilí karlovarského exnáměstka primátora Jiřího Kotka, "který než byl odvolán z pozice náměstka, stihl prosadit významné změny".

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy