Vysočina oceněna za zveřejňování všech krajských dotací

Domácí Domácí
29. 9. 2011 21:17
Kraj Vysočina získal prvenství v kategorii "Veřejné zakázky a dotace"

Jihlava - Kraj Vysočina získal pozitivní ocenění Otevřené společnosti v kategorii "Veřejné zakázky a dotace" za svůj projekt "E-dotací" a internetový rejstřík krajských příspěvkových organizací. Vysočina zveřejňuje všechny krajské dotace na webu. Takováto transparentnost je v Česku stále ojedinělá.

Na druhém místě se možná trochu překvapivě umístily Černošice. Tato obec nedaleko Prahy dříve proslula spíše manipulací zakázek a netransparentností. Jenže po změně vedení nastal velký obrat. Výběrová řízení jsou transparentní, výsledky, včetně smluv se zveřejňují. 

"Výrazná změna proti předchozímu stavu před volbami a změnou vedení. Nedostatkem zveřejňování je, že nejsou uvedeny údaje o nevybraných nabídkách, zejména nabídnutých cenách," hodnotí zdejší poměry Otevřená společnost.

Třetí se umístilo Ústí nad Orlicí za "snížení limitu pro veřejné zadávání zakázek přes webové stránky města".

Anticena pro Šestajovice

Letošní ročník soutěže byl ve znamení justice a moravské otevřenosti. Nejvyšší soudy v Brně ocenila porota jak za průlomový rozsudek, tak za informační technologii. Kuřim a kraj Vysočina je oslovily nebývalým rozsahem transparentnosti.

Naopak pražské soudy a státní zastupitelství popudily porotce sice podle nich "drobným, ale vzhledem ke svému postavení alarmujícím porušováním zákona". Negativně ocenili i obce, "kde se pošlapává zastupitelská demokracie" (Šestajovice) a "snižuje transparentnost" (Praha 11). Tím si vysloužily anticenu "Zavřeno".

Veřejnost ocenila i úsilí karlovarského exnáměstka primátora Jiřího Kotka, "který než byl odvolán z pozice náměstka, stihl prosadit významné změny".

 

 

Právě se děje

Další zprávy