Třebíčští radní chtějí povolit hazard až do konce roku 2015

ČTK ČTK
7. 3. 2014 14:33
Město má z provozu automatů roční příjem kolem osmnácti milionů korun, které investuje do sportu a sociálních služeb.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Třebíč - Třebíčští radní schválili změnu dosud platné vyhlášky, podle které by povolení provozu výherních hracích přístrojů ve městě mělo být prodlouženo o jeden rok, tedy do konce roku 2015. S tvrzením přišel místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč).

Podle něj není ministerstvo financí kvůli probíhajícím správním řízením schopno garantovat platnost vyhlášek jednotlivých měst. Ministerstvo chystá změnu, která obcím umožní uplatnit jejich práva při regulaci hazardu.

Město má z provozu automatů roční příjem kolem osmnácti milionů korun. "I to je jedním z důvodů rozhodnutí rady," připustil Pacal. Peníze jdou na podporu sportu a do sociálních služeb.

Ministerstvo zahájilo rušení 14 tisíc herních zařízení

Podle Pacala řada obcí a měst výherní automaty vyhláškou s okamžitou platností zakázala, ale ministerstvo licence provozovatelům neodebralo, protože není schopné dokončit probíhající správní řízení.

Koncem ledna bylo v Třebíči dvaadvacet heren se čtyřiačtyřiceti výherními hracími přístroji a 176 herními zařízeními povolovanými ministerstvem financí.

Z nich je téměř sto šedesát videoloterijních terminálů, třináct vícemístných herních zařízení a šest rulet.

"Pokud se město rozhodne prodloužit povolení k provozu herních zařízení, je to jeho právem a ministerstvo financí toto rozhodnutí respektuje," sdělil Radek Ležatka z tiskového odboru ministerstva financí.

Podle něj ministerstvo zahájilo přibližně 1500 správních řízení, v nichž se jedná o zrušení asi 14 tisíc technických herních zařízení. "Provozovatel jako účastník řízení využívá všech svých procesních práv a téměř ve sto procentech vydaných rozhodnutí provozovatelé využívají právo na odvolání," uvedl Ležatka.

Změna v povolování herních zařízení by podle něj měla tuto praxi odbourat.

"Na žádosti doručené od 1. března 2014 jsou povolení vydávána pouze na jeden rok, namísto dosavadní praxe povolování na tři roky. To umožní obcím plně uplatnit jejich práva na samosprávu v oblasti regulace hazardu," sdělil Ležatka. Změna podle něj přispěje k redukci současného počtu hracích přístrojů.

Na Vysočině je nejméně povolených videoloterijních terminálů

Vyhlášky o regulaci nebo úplném zákazu hazardu od roku 2015, případně 2016 už mají čtyři z pěti největších měst Vysočiny. Na Vysočině bylo loni v lednu ministerstvem financí povoleno 1425 terminálů, nejméně mezi kraji.

Už dříve zakázala hrací automaty a loni i videoloterijní terminály Bystřice nad Pernštejnem. "Probíhají ještě nějaká odvolací řízení, v provozu bude ještě kolem patnácti těchto terminálů," řekl místostarosta Josef Vojta.

V Jihlavě nebude podle vyhlášky žádný hrací automat od ledna 2015. Běžné hrací přístroje už podle mluvčího radnice Radka Tulise ve městě nejsou. Z více než pěti stovek videoterminálů, které v Jihlavě fungovaly koncem roku 2011 v době schvalování vyhlášky, jich bylo koncem roku 2013 v provozu 454.

V Havlíčkově Brodě mohou být herny na jednatřiceti místech, ale i tam nejdéle do konce roku 2015. Městem je povoleno devětasedmdesát výherních hracích přístrojů, 120 terminálů má povolení ministerstva.

V Pelhřimově jsou herny povoleny na dvanácti místech, změny radnice nechystá. Žďár nad Sázavou zatím hazard neomezuje. Ve městě je povoleno 226 hracích přístrojů, z toho je přes dvě stě videoterminálů.

S konečnou platností o vyhlášce rozhodnou třebíčští zastupitelé 20. března.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy