Přípravné třídy škol uleví v Jihlavě plným školkám

ČTK ČTK
12. 1. 2012 23:22
Zatímco ve školkách místo není, na základních školách ano
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Jihlava - U jihlavských základních škol možná přibudou přípravné třídy pro děti s odloženou školní docházku. Počty takových dětí se v Jihlavě pohybují do 130, do nových tříd by jich podle odhadu radnice mohla chodit víc než polovina.

Tento krok má pomoci řešit nedostatek míst v mateřských školách, kvůli němuž rodiče v Jihlavě loni podepisovali petici. V základních školách místo je, řekl ve čtrvtek novinářům náměstek primátora Rudolf Chloupek (ČSSD).

V Jihlavě už fungují dvě přípravné třídy, ale ty jsou určeny dětem ze sociálně slabých rodin. Nové třídy budou jinak zaměřeny. Pedagogové by tam měli pomáhat vyrovnávat disproporce ve vývoji jednotlivých dětí, které vedly k odkladu jejich školní docházky.

Výhodou bude podle Chloupka to, že v takových třídách může být nejvýš 15 dětí. "Jsou to děti věkově vyrovnané, čili se s nimi dá pracovat," doplnil.

O otevření přípravných tříd projevilo zájem šest základních škol ve městě. "Jak celá věc dopadne, uvidíme u zápisu," konstatoval náměstek. Rodiče předškoláků totiž musí o umístění do takové třídy sami požádat, potřebovat budou i doporučení pedagogicko-psychologické poradny.

Za docházku do přípravných tříd se nebude platit. V mateřských školách byla podle novely školského zákona omezena bezplatná docházka do předškolního ročníku na 12 měsíců. "Což znamená, že děti, které dostaly už loni odklad školní docházky, budou od ledna do konce června zase platit poplatek," poznamenal Chloupek.

Jihlavské mateřské školy zřizované městem měly počátkem loňského listopadu kapacitu 1587 míst, což představuje umístění přibližně 92 procent dětí v příslušném věku. Díky investicím města vznikají nové třídy. Od března přibude 50 míst v opravené mateřské škole Jarní. K zápisu tam přišlo kolem 90 dětí.

 

Právě se děje

Další zprávy