Jihlava - Krajští zastupitelé na Vysočině souhlasí s pokračováním prací na projektu stavby spalovny odpadů.
Projekt je součástí integrovaného systému nakládání s odpady v kraji. Spalovna pravděpodobně vznikne v Jihlavě.
Před jednáním zastupitelstva proti stavbě protestovali aktivisté ze sdružení Arnika.
Zastupitelé dostali od členů Arniky ukázku odpadu vyprodukovaného jinou spalovnou, který podle aktivistů obsahuje nebezpečné látky.
"Arnika má určitě krásné vize, ale oni se za pět let nepostaví před občany s tím, že není kam vyvézt odpad. Musíme hledat reálné řešení," řekl krajský radní Zdeněk Ryšavý (ČSSD). Podle něj se sice odpad třídí, jeho množství však stále roste a kapacita skládek je nedostatečná.
Záměrem výstavby spalovny se zabývají kromě krajského zastupitelstva také zastupitelé 15 větších měst na Vysočině. "Už to projednalo 12 měst, nikdo se nepostavil proti, zbývající města by se tím měla zabývat začátkem dubna," dodal Ryšavý.
Lokality, které připadají pro stavbu v úvahu, se podle něj budou moci začít podrobněji posuzovat.
Stavba se zvažuje ve třech lokalitách
Stavba se zvažuje ve třech lokalitách v Jihlavě - v průmyslové zóně a v městských částech Pávov a Pístov. Další vytypovanou lokalitou byl areál strojírenské firmy Žďas ve Žďáru nad Sázavou. Tato varianta už zřejmě padla, když představenstvo Žďasu možnost stavby spalovny na území podniku nedávno odmítlo. Potvrdil to žďárský místostarosta Ladislav Bárta (TOP 09).
Podle primátora Jihlavy Jaroslava Vymazala (ODS) je stavba spalovny zodpovědným krokem vůči přírodě. "Ve vyspělé Evropě to funguje. Jestliže je někdo z principu proti, je to těžká věc," komentoval protest aktivistů.
Město chce podle něj dát lidem všechny potřebné informace. Spalovna by se v krajském městě Vysočiny mohla začít stavět za tři až čtyři roky.
Se spalovnou nesouhlasí ani obyvatelé Jihlavy
Podle Arniky to je zbytečný projekt, zlepšit prý je potřeba recyklaci odpadu. Protesty proti spalovně, v níž by se mělo ročně likvidovat až 150.000 tun odpadu, začaly v Jihlavě v půli ledna. Arnika tehdy představila celostátní petici proti spalovnám.
O týden později protestovaly dvě desítky aktivistů na krajském úřadě před jednáním samospráv o nakládání s odpadem. Minulý týden uspořádalo několik odpůrců spalovny z Arniky maškarní průvod. Veřejnost se do akce nezapojila.
Se spalovnou nesouhlasí ani obyvatelé částí Jihlavy, kde se stavba zvažuje. I mezi nimi vznikla petice, kterou podepsalo 1500 lidí. Petiční archy předali organizátoři 14. března do rukou jihlavského primátora.
Spalováním se vyrobí teplo a elektřina
Vybudování spalovny, do níž by se svážel komunální odpad z celé Vysočiny, má být stěžejní akcí integrovaného systému nakládání s odpady v kraji.
Spalováním odpadu by se vyrábělo teplo a elektřina. Na vzniku tohoto systému spolupracuje 15 největších měst Vysočiny a kraj. Zastupitelstva v těchto týdnech jednají o tom, zda dají souhlas k pokračování příprav.