Dětské domovy na Vysočině přijímají i děti v nouzi

ČTK ČTK
30. 11. 2011 19:54
Jedná se o děti týrané, ve špatné sociální situaci či vystavené rozvodovým sporům
Dětské domovy na Vysočině se dočasně starají i o děti týrané, ve špatné sociální situaci či vystavené rozvodovým sporům (ilustrační foto).
Dětské domovy na Vysočině se dočasně starají i o děti týrané, ve špatné sociální situaci či vystavené rozvodovým sporům (ilustrační foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Nová Ves u Chotěboře (Havlíčkobrodsko) - Pět dětských domovů na Vysočině může od letošního podzimu přijímat i děti, které potřebují okamžitou pomoc.

Jedná se o děti týrané, ve špatné sociální situaci, vystavené rozvodovým sporům, ale také o ty, o něž nemůže osamělý rodič nějaký čas pečovat kvůli nemoci.

Předtím byla v zařízeních na Vysočině taková lůžka jen pro děti do šesti let, pro starší tato služba chyběla. Uvedla to mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Krizovou pomoc malým dětem poskytují v kraji od roku 2005 dvě zařízení. Dětské centrum Jihlava pečuje hlavně o děti do tří let, dětský domov v Kamenici nad Lipou pomáhá dětem do šesti let. "Jejich kapacita je naplněna 14 dětmi," doplnila Ivana Matoušková z krajského oddělení sociálně-právní ochrany dětí. Tato forma pomoci se podle ní osvědčila a je o ni zájem.

Od září byla o pomoc dětem od tří do 18 let rozšířena činnost pěti dětských domovů na území Vysočiny. Krizová lůžka vznikla v Senožatech na Pelhřimovsku, Telči na Jihlavsku, v Rovečném na Žďársku, Budkově na Třebíčsku a v Nové Vsi u Chotěboře na Havlíčkobrodsku. Náklady na tato lůžka pokryla státní dotace.

V domově jen na čas

Dětský domov v Nové Vsi u Chotěboře získal pro děti v nouzi velký byt s kuchyní a jídelnou v opraveném domě, který patří obci. Ve dvoulůžkových pokojích je dohromady šest míst pro děti, které potřebují okamžitou pomoc.

Tyto děti budou žít odděleně od ostatních svěřenců s nařízenou ústavní výchovou, jichž je teď v domově 32. Na rozdíl od nich budou také v péči domova na přechodnou dobu, dokud se nebudou moci vrátit zpátky do své rodiny nebo dokud o nich odpovědné instituce nerozhodnou jinak.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy