Ledovka trápí řidiče, varování trvá až do úterý

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 12. 2014 12:25
Náledí se tvoří i na Prostějovsku a na vedlejších silnicích jižní Moravy. Dálnice a hlavní tahy jsou sjízdné bez potíží.
Námraza umí řidiče po ránu pěkně potrápit. Ilustrační snímek.
Námraza umí řidiče po ránu pěkně potrápit. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Čeští řidiči si od rána musejí dávat pozor na ledovku, která pokryla silnice zejména na Vysočině, Hané a na jižní Moravě.

Ledovka se v Česku bude tvořit až do úterního večera, přičemž nejsilnější bude na Vysočině a na jihu Moravy. Mrznoucí déšť se postupně rozšíří i na většinu území Moravy a Slezska a do východních, jižních a západních Čech, tam ale nebude ledovka už tak silná. Oznámil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který rozšířil svou předchozí výstrahu až do úterních 18:00. Původní výstraha platila do pondělních 23:00.

Meteorologové očekávají silnou ledovku ve vybraných částech Zlínského, Olomouckého, Jihomoravského kraje a na Vysočině. Na střední Moravě by totiž mohlo spadnout ojediněle až kolem 25 milimetrů mrznoucích srážek.

Popadané stromy

Na Vysočině je nejvážnější situace v okresech Žďár nad Sázavou, Třebíč a Jihlava. Tři silnice uzavřeli silničáři kvůli popadaným stromům nebo větvím, kvůli vyprošťování havarovaného kamionu je neprůjezdná i silnice II/602 mezi Řehořovem a Meziříčkem na Žďársku.

Kamion sjel u Řehořova kvůli náledí do příkopu kolem 04:00. "Silnice je od 07:20 úplně uzavřena kvůli vyprošťování, uzavírka potrvá přibližně dvě hodiny. Není stanovena žádná objízdná trasa, tvoří se kolony," uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Čtyři desítky nehod

Policisté evidují na čtyři desítky nehod, skončily však bez zranění. Několik nehod se stalo i na dálnicí D1 poblíž Měřína. Policistům volaly desítky řidičů vyžadujících informace nebo pomoc při nehodách.

Silničáři nasadili v postižených okresech veškerou svou techniku. Kvůli možnosti spadnutí stromů a větví jsou z preventivních důvodů uzavřeny silnice mezi Opatovem a Heralticemi, Lipníkem a Zárubicemi a mezi Budkovem a Lomy.

"Uzavřená byla i silnice mezi Bítovankami a Římovem na Třebíčsku, ale tam už se problémy podařilo odstranit," řekl dispečer krajských silničářů Jiří Hejnák.

Dálnice a hlavní tahy v pořádku

Na jižní Moravě jsou silnice druhých a třetích tříd sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Dálnice a hlavní silniční tahy jsou podle silničářů bezproblémové.

Teploty v regionu se nad ránem pohybovaly od minus pěti do plus jednoho stupně Celsia. Vlivem náledí mírně přibylo lehkých dopravních nehod. Policie jich nad ránem v regionu řešila pět. Nejvážnější kolize se stala ve Velkých Němčicích na Břeclavsku, kde se při srážce dvou osobních aut lehce zranili tři lidé.

V noci na pondělí měla většina silničářů na jižní Moravě první výjezd této zimy s posypovými vozy. Například v Brně je nejvíce zaměstnala údržba silnic v městské části Tuřany. Podnik Brněnské komunikace celkem spotřeboval na údržbu silnic ve městě do pondělního rána celkem 50 tun posypových materiálů.

Potíže na Hané

S náledím bojují silničáři i na Prostějovsku, v terénu mají všechny sypače. Silnice jsou kluzké především v oblasti Konicka, ale i v jižní části regionu - v okolí Myslejovic, Křenovic a Určic. V ostatních částech Olomouckého kraje jsou zatím silnice holé a suché. Správci cest však nevylučují, že se situace změní.

"Náledí se vyskytuje ve vyšších polohách. Mrholí a cesty hned namrzají," řekl dispečer prostějovské správy silnic s tím, že mezi Myslejovicemi a Křenovicemi silnici zablokoval autobus.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy