Nová přepověď: Mrazy přijdou až těsně před Vánoci

ČTK Domácí ČTK, Domácí
22. 11. 2014 16:21
Advent bude teplý. Zimních radovánek na sněhu a ledu si nejspíše příliš neužijeme.
Zimních radovánek na sněhu a ledu si do Vánoc nejspíš moc neužijeme.
Zimních radovánek na sněhu a ledu si do Vánoc nejspíš moc neužijeme. | Foto: Reuters

Praha - Jen pozvolné klesání teplot očekávají meteorologové až do konce astronomického podzimu, který nastane 21. prosince. Zimních radovánek na sněhu a ledu si tedy lidé nejspíše příliš neužijí.

Celý měsíc má být v České republice, podle výhledové měsíční předpovědi, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav, teplotně nadprůměrné až průměrné počasí.

Pod nulu by se měla minima dostat až krátce před Vánoci.

V předpovědi se uvádí, že nejteplejší bude právě týden, který začne v pondělí. Postupně se pak bude ochlazovat na hodnoty odpovídající přicházejícímu vánočnímu času.

Průměrné týdenní maximální teploty se budou pohybovat zpočátku kolem šesti stupňů Celsia, na konci období kolem dvou stupňů. Průměrné minimum klesne ze dvou stupňů v posledním předvánočním týdnu na minus jeden stupeň Celsia.

Nejchladněji bylo v roce 1969

Meteorologové nečekají žádné větší srážky. Celé období mezi 24. listopadem a 21. prosincem má být srážkově podprůměrné až průměrné. Relativně nejvíc srážek by mohlo spadnout v prvním a posledním týdnu měsíce. Naopak nejméně bude pršet v týdnu od 8. do 14. prosince.

Dlouhodobá průměrná teplota pro zbytek listopadu a první dvě třetiny prosince je podle meteorologů 0,2 stupně Celsia. Největší teplo v tomto období bylo v roce 2006 s průměrem 4,5 stupně. Nejchladněji bylo v roce 1969, kdy průměr činil minus 5,3 stupně Celsia.

Srážek v období od 24. listopadu do 21. prosince spadlo průměrně mezi 34 až 48 milimetry. Nejméně napršelo v roce 1953, a to pouhé čtyři milimetry, naopak nejvíce v roce 1974 s úhrnem 82 milimetrů.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Stav posledního zraněného po pátečním úniku jedovatých plynů v plzeňské firmě se stále zlepšuje. Z nemocnice by měl být propuštěn příští týden.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy