Signál v tunelu metra zatím nebude. Operátoři otálejí

Eliška Nová
27. 3. 2015 15:32
Signál v tunelu prodloužené trasy pražského metra A měl být už od 6. dubna. Operátoři ale zatím nepodepsali smlouvu.
Signál v tunelu pražského metra od 6. dubna nebude (ilustrační foto).
Signál v tunelu pražského metra od 6. dubna nebude (ilustrační foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prodloužení zelené linky pražského metra do Nemocnice Motol mělo být první trasou, kde lidé budou moci telefonovat i za jízdy přímo z tunelu. Mezistaniční úseky měly být mobilním signálem pokryty už od 6. dubna, kdy se nové stanice otevřou. Operátoři ale smlouvu s dopravním podnikem, která byla před podpisem, zatím neuzavřeli.

Ještě v polovině února generální ředitel dopravního podniku tvrdil, že se s operátory dohodli na obchodní stránce. Dopravní podnik se sdružením Metro, které zastřešuje mobilní operátory T-mobile, O2 a Vodafone, vyjednal, že veškeré investiční náklady na zajištění signálu zaplatí oni. Investice má činit 12 milionů korun. Tomu se operátoři v minulosti bránili, v únoru ale kývli.

"Nakonec došlo s operátory ke shodě a akceptování podmínek, které dopravní podnik navrhl už v loňském roce. V tuto chvíli je smlouva se zapracovanými připomínkami u sdružení operátorů. Jak rychle dojde k podpisu smlouvy a instalaci kabelů, záleží nyní na samotném sdružení operátorů," řekl mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

Podle dohody by měli zároveň operátoři platit nájem 80 tisíc korun ročně za každý úsek – celkem tedy 320 tisíc korun za rok.

"Jednání o smlouvě zahrnující pokrytí tunelů jsou v závěrečné fázi. Hlavním důvodem zdržení byl odlišný pohled operátorů a dopravního podniku na podmínky pronájmu prostorů metra," říká k tomu mluvčí sdružení Metro Kateřina Mikšovská. Kdy se na smlouvě dohodnou, by mělo být jasné v úterý. 

Od 6. dubna tak bude signál zatím jen ve stanicích. "Kromě signálu 2G budou stanice pokryty také signálem 3G a 4G, tedy rychlými daty," dodala Mikšovská. 

Sdružení Metro má zájem o zavedení signálu do všech úseků podzemní dráhy. Operátoři měli s dopravním podnikem začít jednat ve chvíli, kdy se dohodnou na pokrytí tunelů na novém úseku metra A.

Zavedení signálu do všech tunelů a stanic pražského metra by vyšlo na stovky milionů korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy