Půlmaraton naruší dopravu, centrem Prahy nepojedou tramvaje

ČTK ČTK
26. 3. 2015 12:22
Omezení v dopravě bude platit zejména v centru hlavního města. Od pěti ráno nepojedou tramvaje u Národního divadla.
Pražský půlmaraton
Pražský půlmaraton | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Sobotní pražský půlmaraton uzavře pro řidiče některé ulice a omezí provoz tramvají a autobusů zejména v centru hlavního města. Motoristé by se měli trase závodu vyhnout a cestující využívající městskou dopravu by měli zvolit metro, které bude v případě potřeby jezdit častěji.

Na bezpečnost sportovní akce dohlédne policie, která posílí pořádkovou a dopravní službu. Vyplývá to z aktuálních informací policie, organizátorů a dopravního podniku.

Změny v dopravě

Pražané a návštěvníci hlavního města se musejí připravit na rozsáhlá dopravní omezení v okolí trasy závodu. Už od páté hodiny ranní bude obousměrně přerušen provoz tramvají v úsecích Národní divadlo - Čechův most a Mánesův most. Po objízdných trasách pojedou linky číslo 17 a 18.

Další změny začnou postupně před polednem a mají skončit okolo tří hodin odpoledne. Některé tramvajové i autobusové linky budou odkloněny nebo zkráceny. V úseku Podolská vodárna - Pražského povstání bude zavedena náhradní autobusová doprava X3, linka X14 bude během závodu prodloužena z Manin na Palmovku.

Všechna omezení MHD jsou uvedena na webu pražského dopravního podniku. V den závodu získají občané informace i na bezplatných informačních linkách 800165102 a 800100991. "Z důvodu velkého rozsahu dopravního opatření nejsou na některých linkách dodrženy časy odjezdů garantovaných nízkopodlažních spojů," upozornil dopravní podnik zejména vozíčkáře či rodiče s kočárky.

Běžci odstartují v sobotu v poledne z náměstí Jana Palacha u Rudolfina. Závod povede hlavně podél nábřeží po obou březích Vltavy a přes několik mostů. Závodníky zavede na Staré i Nové Město, do Nuslí, na Smíchov, Malou Stranu, do Holešovic či Karlína.

Po absolvování více než 21 kilometrů čeká účastníky cíl opět na Palachově náměstí. Mapa s podrobnou trasou závodu je na www.runczech.com.

"Předpokládaný konec závodu a dopravních omezení je okolo 15:00," sdělil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Omezené parkování

Po celé trase budou policisté spolu s městskými strážníky podle aktuální situace řídit a uzavírat dopravu, a to zhruba od 11:30 do 15:00. "Prosíme motoristy, aby respektovali jejich pokyny a pokud možno se v uvedeném čase zmiňovanému úseku vyhnuli a zvolili objízdné trasy," uvedl mluvčí.

Na řadě míst bude omezeno parkování a vozidla, která tam budou stát, budou kvůli bezpečnosti odtažena. Na Dvořákově nábřeží, v ulici Divadelní či 17. listopadu platí zákaz parkování už od pátku.

Pražského půlmaratonu se zúčastní špičkoví keňští vytrvalci i amatérští běžci, celkem více než 12 tisíc závodníků z celého světa. V rámci hlavního závodu se uskuteční i soutěž týmů, štafety, zdravotnický běh určený lékařům a sestřičkám nebo běh záchranných a bezpečnostních složek.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy