Opravte Buďánka, nebo o ně přijdete, hrozí magistrát Praze 5

ČTK ČTK
13. 5. 2014 14:44
Radní se v úterý usnesli, že městská část má 60 dnů na odstranění nedostatků, jinak se hlavní město začne o bývalou dělnickou kolonii starat samo.
Buďánka
Buďánka | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vedení hlavního města dalo radnici Prahy 5 ultimátum na rekonstrukci osady Buďánka.

Radní se v úterý usnesli, že městská část má 60 dnů na odstranění nedostatků v rámci postupu při opravě bývalé dělnické kolonie. Pokud to Praha 5 neudělá, magistrát jí svěřenou osadu odejme a bude se o ni starat sám.

Pražští radní se zároveň usnesli, že Praha 5 v minulosti zanedbala péči o Buďánka.

O osadu se vedení hlavního města začalo zajímat již letos v únoru, kdy vyzvalo Prahu 5 k předložení veškerých dokumentů vztahujících se k rekonstrukci bývalé dělnické kolonie. Důvodem je špatný stav, v kterém se osada již roky nachází. Buďánka patří hlavnímu městu, ale od 90. let je má svěřena ve správě radnice Prahy 5.

Městská část již na magistrát zaslala dopis, v kterém vysvětluje svůj postup a chystané opravy. Opravu v úterý rovněž schválili radní Prahy 5. Již v prosinci 2013 vypověděla předběžnou smlouvu s firmou Geosan, která tu měla stavět.

Nyní má v plánu vybudovat z Buďánek kulturní centrum. Zchátralé domy mají být opraveny a na místech těch již spadlých či zbořených chce městská část postavit nové ve stejném půdorysu i objemu - nebudou to ale kopie těch původních.

"Jako první proběhne průzkum všech objektů statikem. Následně počítáme s geodetickým zaměřením, geologickým průzkumem a stavebně-technickým a stavebně-historickým průzkumem. Prvním domem, který se dočká rekonstrukce, by měl být objekt bývalé mlékárny bez čísla popisného," uvedl radní Prahy 5 Jiří Vejmelka.

Pokusů o revitalizaci osady bylo v minulosti několik, žádný z nich ale nebyl uskutečněn. Naopak, v roce 2004 za vlády kontroverzního exstarosty Milana Jančíka nechala Praha 5 polovinu domů zbourat. Buďánka jsou původní dělnická kolonie, která je pozůstatkem toho, jak žili dělníci na Smíchově v 19. století. Od roku 1991 je proto prohlášena památkovou zónou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy