Opravte Buďánka, nebo o ně přijdete, hrozí magistrát Praze 5

ČTK ČTK
13. 5. 2014 14:44
Radní se v úterý usnesli, že městská část má 60 dnů na odstranění nedostatků, jinak se hlavní město začne o bývalou dělnickou kolonii starat samo.
Buďánka
Buďánka | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vedení hlavního města dalo radnici Prahy 5 ultimátum na rekonstrukci osady Buďánka.

Radní se v úterý usnesli, že městská část má 60 dnů na odstranění nedostatků v rámci postupu při opravě bývalé dělnické kolonie. Pokud to Praha 5 neudělá, magistrát jí svěřenou osadu odejme a bude se o ni starat sám.

Pražští radní se zároveň usnesli, že Praha 5 v minulosti zanedbala péči o Buďánka.

O osadu se vedení hlavního města začalo zajímat již letos v únoru, kdy vyzvalo Prahu 5 k předložení veškerých dokumentů vztahujících se k rekonstrukci bývalé dělnické kolonie. Důvodem je špatný stav, v kterém se osada již roky nachází. Buďánka patří hlavnímu městu, ale od 90. let je má svěřena ve správě radnice Prahy 5.

Městská část již na magistrát zaslala dopis, v kterém vysvětluje svůj postup a chystané opravy. Opravu v úterý rovněž schválili radní Prahy 5. Již v prosinci 2013 vypověděla předběžnou smlouvu s firmou Geosan, která tu měla stavět.

Nyní má v plánu vybudovat z Buďánek kulturní centrum. Zchátralé domy mají být opraveny a na místech těch již spadlých či zbořených chce městská část postavit nové ve stejném půdorysu i objemu - nebudou to ale kopie těch původních.

"Jako první proběhne průzkum všech objektů statikem. Následně počítáme s geodetickým zaměřením, geologickým průzkumem a stavebně-technickým a stavebně-historickým průzkumem. Prvním domem, který se dočká rekonstrukce, by měl být objekt bývalé mlékárny bez čísla popisného," uvedl radní Prahy 5 Jiří Vejmelka.

Pokusů o revitalizaci osady bylo v minulosti několik, žádný z nich ale nebyl uskutečněn. Naopak, v roce 2004 za vlády kontroverzního exstarosty Milana Jančíka nechala Praha 5 polovinu domů zbourat. Buďánka jsou původní dělnická kolonie, která je pozůstatkem toho, jak žili dělníci na Smíchově v 19. století. Od roku 1991 je proto prohlášena památkovou zónou.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Brescia podlehla Turínu, Matějů si dal vlastní gól

Fotbalisté Brescie neudrželi v 31. kole italské ligy vedení na hřišti FC Turín a prohráli 1:3. Domácí zaveleli k obratu po vlastním gólu Aleše Matějů, který odehrál celé utkání. Do zápasu zasáhl i jeho spoluhráč Jaromír Zmrhal, jenž se dostal do hry v 61. minutě.

Jakub Jankto odehrál 82. minut, porážce Sampdorie Janov 0:2 na hřišti rozjeté Atalanty Bergamo ale nezabránil. Ladislav Krejčí zůstal při porážce Boloně 1:2 se Sassuolem celý zápas na lavičce náhradníků.

Nešťastný moment prožil Matějů v 48. minutě, kdy ho za stavu 1:0 ve prospěch Brescie trefil zblízka do zad Lorenzo De Silvestri a míč se odrazil mimo dosah brankáře Jesseho Joronena. O deset minut později dokonal obrat nejlepší střelec "Býků" Andrea Belotti a pojistku přidal druhý útočník Simone Zaza.

Brescia tak nenavázala na vítězství z minulého kola proti Veroně a z předposlední příčky ztrácí na záchranu sedm bodů. Turín se posunul na 14. pozici.

Italská fotbalová liga - 31. kolo:

FC Janov - Neapol 1:2 (49. Goldaniga - 45.+1 Mertens, 66. Lozano), Fiorentina - Cagliari 0:0, AS Řím - Parma 2:1 (43. Mchitarjan, 57. Veretout - 9. Kucka z pen.), Bergamo - Sampdoria Janov 2:0 (75. Toloi, 85. Muriel), Boloňa - Sassuolo 1:2 (90.+1 Barrow - 41. Berardi, 57. Haraslín), FC Turín - Brescia 3:1 (48. vlastní Matějů, 58. Belotti, 86. Zaza - 21. Torregrossa).

Další zprávy