Dalajlama povede v Praze své učení. Přijít může každý

Domácí Domácí
9. 9. 2013 13:10
Vstupenky v ceně 1080 korun jsou stále k dostání, výtěžek půjde na stavbu školy.
Foto: Reuters

Praha - Tibetský duchovní vůdce dalajlama, který v polovině září přijede do Prahy na 17. ročník havlovské konference Forum 2000, povede tentokrát během návštěvy i své učení.

Dalajlama byl v Praze několikrát. Nyní se ale vůbec poprvé naskytla příležitost zúčastnit se nejen veřejné přednášky, ale i samotného buddhistického učení, které vychází z osmi veršů.

"Dalajlama tak dává široké veřejnosti možnost slyšet a zažít osobně předání hluboce moudrých principů pro chování každého člověka, pro postupnou změnu postojů z převládající sebestředné egoistické malosti do otevřeného a sebevědomého altruismu," sdělil tým Fora 2000.

Jedná se o čtyřhodinovou akci s přestávkou na oběd, která není určená pouze buddhistům.

Učení proběhne v neděli 15. září v Aréně Sparty - Podvinný mlýn. Přednášet se bude v angličtině, zajištěno je ale i tlumočení do češtiny.

Kromě toho se o den dříve v pražské Tipsport areně uskuteční veřejná přednáška dalajlamy s názvem "Laskavost a vzájemná úcta v dnešní společnosti".

Veškeré výnosy z prodeje vstupenek pořadatelé použijí na výstavbu školy v Tibetu. Vstupenky je možné si zakoupit v síti Ticketportal. Stojí 1080 korun.

Vedle dalajlamy dorazí do Prahy na konferenci Forum 2000, která se bude konat 15. až 17. září, například vůdkyně barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij, americká folková zpěvačka a aktivistka Joan Baez, francouzský politolog Jacques Rupnik, nositel Nobelovy ceny míru Frederik de Klerk či polský europoslanec Marek Siwiec.

Hlavním tématem letošní konference budou problémy a důsledky společenských transformací, tedy různé aspekty probíhajících změn současného světa. Konference bude pokračovat v rozvíjení odkazu zakladatele Nadace Forum 2000 prezidenta Václava Havla.

Do Prahy dorazí po dvou letech

V české metropoli bude dalajlama po necelých dvou letech. Naposledy tu byl předloni, kdy navštívil Havla těsně před jeho skonem. Havel se s dalajlamou přátelil, podporoval a zval ho často do Česka. Jeho přítomnost pozorovalo s nelibostí čínské velvyslanectví v Praze.

Tibetská exilová vláda usiluje o skutečnou autonomii Tibetu, nemá zájem na jeho odtržení od Číny, uvedl loni premiér tibetské exilové vlády Lozang Sanggjä. Tibetská vláda sídlí v indické Dharamsále. Sanggjä se funkce ujal loni poté, co se dalajlama vzdal svých politických funkcí, ale podržel si úlohu duchovního vůdce.

Čína obsadila Tibet násilím v 50. letech, Peking čelí mezinárodní kritice kvůli utiskování Tibeťanů. Podle Sanggjäe se na tibetském území nedodržují již přijaté zákony a ve vedení tibetských úřadů nejsou Tibeťané.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 9 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy