Slunečná sobota láme rekordy, nejtepleji bylo na jihu

ČTK ČTK
26. 10. 2013 16:23
Historické teploty naměřili také v Plzeňském kraji a v Praze.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: E. Šizlingová

Plzeň/Praha - Teplotní rekordy v sobotu padly na dvou místech Plzeňského kraje a také v hlavním městě. Nejtepleji bylo v jihočeském Byňově.

Na konec října nebývale teplé počasí překonalo dosavadní maximální hodnoty v Nepomuku na Plzeňsku a ve Staňkově na Domažlicku, obě z roku 1989.

Západočeský regionální teplotní rekord ale v kraji nepadl. Nejvýše vystoupal teploměr ve Vlkonicích nedaleko Sušice na Klatovsku, a to na 20,9 stupně Celsia, řekl Jan Sulan z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

V Nepomuku i ve Staňkově bylo shodně 20,5 stupně Celsia. Dosavadní nepomucký rekord byl 20,1 stupně a staňkovský 20,4 stupně Celsia.

Vzhledem k tomu, že ne všechny meteorologické stanice mají na západě Čech dostatečně dlouhou řadu měření, uvádějí meteorologové zejména regionální rekordy. Pro 26. října platí v Plzeňském a Karlovarském kraji hodnota z roku 1989, kdy se v Plzni-Bolevci vyšplhala teplota na 21,8 stupně Celsia. Sobotní maximum bylo v Bolevci téměř o jeden a půl stupně nižší.

Podle Sulana byla jasná a slunečná sobota v regionu zřejmě posledním tak teplým dnem s teplotami kolem 20 stupňů. V neděli nevyloučil přeháňky a zataženou oblohu, v pondělí může být opět slunečno, teploty ale zřejmě už nevyšplhají tak vysoko.

Nejtepleji bylo na jihu

Rekord padl i v pražském Klementinu, odpoledne po 14. hodině tu naměřili 21 stupňů. Původní rekord byl přitom 20,9 stupně z roku 1989, řekla meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Klementinum je nejstarší česká stanice, měří od roku 1775. Rekordy zatím hlásí asi třetina všech stanic.

Nejvyšší teplotu zatím hlásí jihočeský Byňov, 23,5 stupně. Dosavadní rekord z roku 1989 byl přitom o stupeň nižší. V Českých Budějovicích Rožnově naměřili 23,1 stupně, původní rekord byl 21,6 stupně z roku 1948. Ze stanic měřících déle než sto let hlásí rekord také třeba Havlíčkův Brod, kde bylo 21,9 stupně. Původní 24 let starý rekord byl o 0,7 stupně nižší.

Teploty navíc nadále stoupají, konečná hodnota Klementina bude známa po 22. hodině.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy