Chodec přecházel na červenou a srazil se s motorkářem. Za jeho smrt dostal u soudu podmínku

ČTK ČTK
20. 11. 2015 16:11
Muž, který způsobil smrtelnou nehodu v Plzni, dostal roční podmínku. Michal Čech loni přecházel na rušné křižovatce poblíž hlavního vlakového nádraží silnici na červenou, srazil se motorkářem. Ten poté zemřel, Čech skončil na vozíku. U soudu se zpovídal z usmrcení z nedbalosti, hrozilo mu až šest let vězení. Kromě podmínky musí zaplatit 83 000 nezletilé dceři motorkáře. Ačkoli svůj díl viny měl i řidič motocyklu, Čechův podíl na zavinění nehody je podle mínění soudu asi dvoutřetinový.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jaroslav Jiřička

Plzeň - Roční podmíněný trest uložil okresní plzeňský soud pětačtyřicetiletému Michalu Čechovi za způsobení smrtelné dopravní nehody.

Když loni přecházel na rušné křižovatce poblíž hlavního vlakového nádraží silnici na červenou, srazil se s jednačtyřicetiletým motorkářem.

Oba muži utrpěli při srážce těžká zranění, motorkář jim za necelé tři hodiny v nemocnici podlehl.

Čech zůstal po nehodě ochrnutý a pohybuje se na invalidním vozíku.

Hrozilo mu až šest let vězení

U soudu se zpovídal z usmrcení z nedbalosti, hrozilo mu až šest let vězení. Soud mu vyměřil jeden rok podmíněně s osmnáctiměsíční zkušební lhůtou.

Rozsudek není zatím pravomocný, protože obžalovaný i státní zástupce si ponechali lhůty pro rozhodnutí o podání odvolání.

Soud zároveň určil, že Čech má zaplatit nezletilé dceři usmrceného motorkáře přes 83 000 korun nemajetkové újmy. Je to třetina požadované částky, s nárokem na zbytek odkázal soud na občanské řízení.

Nehoda se stala loni 13. března odpoledne v Sirkové ulici. Motorkář jel od nádraží. I když podle posudku znalců překročil povolenou rychlost a jel rychlostí mezi 60 až 68 kilometry za hodinu, nehodu způsobil podle rozsudku Čech, když na červenou vstoupil do vozovky.

Dvě třetiny viny

Byť sám Čech si nehodu nepamatuje, svědci, kteří u obou stran přechodu čekali na zelené světlo, to potvrdili.

Ačkoli svůj díl viny měl i řidič motocyklu, Čechův podíl na zavinění nehody je podle mínění soudu asi dvoutřetinový.

Při nehodě utrpěl motocyklista těžká poranění, příčinou smrti bylo poranění mozku. Čech po několikaměsíčním léčení těžkých zranění opustil nemocnici na vozíku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Průmyslová výroba v únoru klesla jen mírně, dařilo se i stavebnictví. Dopady pandemie ještě nebyly znát

Průmyslová výroba v Česku letos v únoru zpomalila meziroční pokles z lednových 1,2 procenta podle revidovaných údajů na 0,9 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). K poklesu přispěly podle statistiků hlavně výroba a rozvod energií nebo výroba strojů a zařízení. Do výroby v únoru ještě podle ČSÚ výrazněji nezasáhla pandemie koronaviru. 

Stavební produkce v Česku předminulý měsíc meziročně reálně vzrostla o 5,3 procenta, meziměsíčně se po vyloučení sezonních vlivů nezměnila. Ani v tomto případě není podle statistiků dopad epidemie koronaviru a s ním spojených omezení v únorových datech za stavebnictví zatím patrný. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy