Vleklé spory o papírnu. Ústavní soud zamítl stížnost Zábřehu

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 8. 2014 13:10
Novému zastupitelstvu města se prodej pozemků pro novou továrnu nelíbil, ačkoliv předchozí vedení Zábřehu projekt za sedm miliard schválilo.
Průmyslová zóna v Zábřehu.
Průmyslová zóna v Zábřehu. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Zábřehu na Šumpersku ve sporu o pozemky s firmou Wanemi, která chce v průmyslové zóně postavit novou papírnu.

Město s projektem zprvu souhlasilo, později však změnilo názor a začaly vleklé spory. Rozhodnutí ústavních soudců znamená to, že jedna z větví složité právní bitvy definitivně končí neúspěchem města.

Stížnost konkrétně směřovala proti loňskému rozhodnutí Nejvyššího soudu, který odmítl dovolání Zábřehu. Podle radnice se přitom prakticky vůbec nezabýval zásadními námitkami, které město vzneslo proti kupním smlouvám na pozemky. Právníci města ve stížnosti konkrétně hovoří o "flagrantním případu odepření spravedlnosti". ÚS ale stížnost označil za zjevně neopodstatněnou.

Zklamání z českého soudnictví

"Nejvyšší soud sice nereagoval na všechny dovolací argumenty stěžovatele (Zábřehu), nicméně v odůvodnění svého rozhodnutí se soustředil na podstatné momenty," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Tomášem Lichovníkem.

Podání stížnosti k Ústavnímu soudu schválili loni v listopadu zábřežští zastupitelé. "Je to zklamání nad soudnictvím v České republice. Myslím, že naše advokátní kancelář s tím měla hodně práce, snesla tam celou řadu argumentů včetně těch, které se týkají veřejné podpory. Nemile mě překvapilo, že se tím Nejvyšší soud dostatečně nezabýval. Bylo to navíc hodně sledované i jinými městy jakožto precedentní rozhodnutí," řekl starosta František John.

Podle něj šlo o poslední etapu soudních řízení týkající se kupních smluv, spory tím však podle něj nekončí. "Otázka papírny není postavena jen na těchto smlouvách, řízení, která probíhají, je celá řada," doplnil starosta.

Proti prodeji byli také občané

Mluvčí společnosti Wanemi Petr Vintrocha již dříve uvedl, že podání ústavní stížnosti považuje za alibistický krok, kterým město vyřešení sporu znovu oddálí. "Není to pro nás žádné překvapení, stížnost jsme považovali za nesmyslnou," řekl Vintrocha.

Poukázal zároveň na to, že sporů je v případu více. "Nebudeme popírat, že máme z takového rozhodnutí nezávislé instituce radost, ale neznamená to žádný zásadní průlom. Řešíme nyní věci, které souvisí s územním řízením," doplnil Vintrocha. 

Wanemi chce v Zábřehu investovat až sedm miliard korun a vybudovat papírnu s vlastním energetickým zdrojem na spalování biomasy. S prodejem pozemků pro stavbu město dříve souhlasilo. Nové zastupitelstvo ale transakci zpochybnilo, prodej pozemků odmítli v referendu i obyvatelé města.

Šumperský soud před časem prohlásil kupní smlouvu mezi městem a firmou za neplatnou, krajský soud však jeho rozhodnutí loni v únoru změnil ve prospěch firmy. Verdikt pak sporným usnesením potvrdil Nejvyšší soud.

Společnost Wanemi loni v září oznámila, že kvůli vleklému sporu o pozemky pro plánovanou stavbu zažalovala radnici o pětatřicet milionů korun. Částku požaduje jako náhradu škody za zpoždění projektu. Firma dlouhodobě zdůrazňuje to, že smluvní závazky musí platit bez ohledu na změny v politické reprezentaci města.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy