Dražba Přednádraží se odkládá, zastavil ji majitel

ČTK ČTK
26. 9. 2013 17:13
Společnost majitele, proti kterému soud nařídil tři exekuce, podal obstrukční návrh
Přednádraží.
Přednádraží. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Dražba pozemků v ostravském ghettu Přednádraží, která byla původně plánována na příští pondělí, se zatím odkládá. Dlužník, proti kterému soud nařídil celkem tři exekuce, ve čtvrtek odpoledne totiž podal insolvenční návrh.

Podle zákona tedy soudní exekutor prozatím nemůže pozemky prodat, řekla mluvčí Exekutorské komory ČR Petra Báčová.

Plánovaná elektronická dražba pozemků byla nařízená kvůli dluhům společnosti majitele nemovitostí Oldřicha Roztočila - Domy Přednádraží, s.r.o.

Do dražby se podle Báčové už přihlásilo několik zájemců, kteří složili i nezbytnou finanční zálohu ve výši 300 000 korun.

"Dlužníkovo obstrukční jednání bohužel na poslední chvíli celý proces komplikuje. Věřím ale, že soud o návrhu rychle rozhodne, a že se dražba bude v pondělí konat. Opačná varianta by totiž popudila zejména věřitele a dražitele, kteří už složili takzvanou jistotu," uvedl soudní exekutor Milan Vlha, který dražbu nařídil.

Báčová dodala, že přestože je insolvence pro mnoho dlužníků vítanou pomocí v případě předlužení, někteří neplatiči svého práva zneužívají.

"Podávají insolvenční návrhy pouze s cílem odložit úkony v exekučním řízení. Existují však dvě varianty řešení. Včasné odmítnutí insolvenčního návrhu soudem nebo předběžné opatření ze strany věřitelů a soudních exekutorů. Obstrukční návrh na oddlužení tedy neřeší dlužníkovy problémy, pouze se kvůli němu nepatrně prodlužuje exekuční řízení," podotkla Báčová.

Majitel podá trestní oznámení

Roztočil důrazně odmítl, že by jeho jednání bylo obstrukční. "Žádnou dražbu jsem neblokoval. V souladu se zákony České republiky, jelikož je firma předlužená, jsem podal insolvenční návrh," uvedl Roztočil. Firma má podle něj dluhy ve výši 27 milionů korun. Kvůli výrokům Exekutorské komory chce během pátku podat trestní oznámení pro pomluvu.

"Exekutorská komora vydala prohlášení v době, kdy ještě ani nečetla důvody insolvence. Opakovaně hodnotí stav a problém lokality, což jí nepřísluší. Jejím úkolem je vyrovnávat závazky a pohledávky, nikoliv moralizovat," řekl Roztočil.

Problematická situace v Přednádraží trvá od loňského léta, kdy stavební úřad rozhodl, že asi 200 obyvatel musí lokalitu opustit, protože domy jsou nebezpečné. Řada z nich to odmítala a ve spolupráci s neziskovými organizacemi usilovala o záchranu lokality.

Tak vyháněli rodiny z Přednádraží, podívejte:

Boj ale nakonec vzdali a poslední obyvatelé se odstěhovali letos v červenci. V místě zůstaly zdevastované domy, z nichž zloději odnesli prakticky vše, co bylo možné zpeněžit.

Znalec v posudku stanovil cenu nemovitostí na zhruba 1,6 milionu korun a nejnižší podání podle zákona činí dvě třetiny výsledné ceny, bylo tak stanoveno na 1,048 milionu korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy