Hladina Labe v Děčíně stoupá, uzavřená je kvůli záplavám cesta do Dolního Žlebu

24. 2. 2024 11:37
Hladina Labe v Děčíně stoupá, uzavřená je kvůli záplavám cesta do Dolního Žlebu

Hladina Labe v Děčíně stoupla, od rána je proto uzavřená silnice do Dolního Žlebu, sdělil na dotaz ČTK mluvčí magistrátu Luděk Stínil. Na prvním povodňovém stupni je Labe v Ústeckém kraji kromě Děčína také v Litoměřicích. Na druhý povodňový stupeň by se podle prognóz dostat nemělo. Meteorologové dnes dopoledne aktualizovali varování před vzestupem hladin řek v Česku, výstraha před povodňovou bdělostí platí do dnešního odpoledne v několika okresech Olomouckého kraje, do neděle pak v části Ústeckého a Středočeského kraje.

V Děčíně už v pátek preventivně uzavřeli podjezd pod Tyršovým mostem, který bude podle předpovědí také zaplaven, aby tam neparkovala další auta. Na uzavření silnice do Dolního Žlebu při vzedmutí Labe jsou místní zvyklí, hrozba zaplavení cesty nebo její úplné zatopení není ničím neobvyklým.

Silnice vede těsně na úrovni Labe, i za sucha je téměř na úrovni vody, Labe tak komunikaci zaplavuje při každém silnějším dešti. Do Dolního Žlebu se v takovém případě lidé dostanou jen vlakem, i přívoz zastavuje provoz. Letos už byla silnice pod vodou dvakrát. "Přesunuli jsme do Dolního Žlebu hasičskou techniku, kdyby byla potřeba," dodal Stínil.

Hladina Labe v Děčíně se ráno dostalo na 418 centimetrů, to je 18 centimetrů nad úrovní, kdy se vyhlašuje první povodňový stupeň. Jen 12 centimetrů nad prvním stupněm je Labe v Litoměřicích, tam už voda opadá. Aktuálně neprší, situace se tak uklidňuje.

 

Právě se děje

Další zprávy