Do babyboxu v Ústí někdo odložil holčičku, dostala jméno Andělka

ČTK ČTK
5. 12. 2015 23:43
Do babyboxu u nemocnice v Ústí nad Labem někdo v sobotu večer přinesl dítě. Jedná se o holčičku, na první pohled je zdravá a již se nachází v péči lékařů a sestřiček. Dostala jméno Andělka. Je to v pořadí páté dítě během šesti let existence speciální schránky pro děti a poprvé od loňského srpna. Za celou desetiletou historii babyboxů do nich lidé odložili zatím 129 dětí, 75 dívek a 54 chlapců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Ústí nad Labem - Do babyboxu v Ústí nad Labem někdo odložil holčičku. Protože se to stalo v době, kdy ulicemi měst a obcí prochází Mikuláš v doprovodu čertů a andělů, dostala jméno Andělka. Na pohled je zdravá, sdělil v sobotu ČTK předseda správní rady Nadačního fondu pro odložené děti Statim Ludvík Hess.

Do babyboxu dítě někdo přinesl v sobotu v půl sedmé večer. Sestřičky a lékaři ji podle Hesse prohřívají. Je to v pořadí páté dítě během šesti let existence speciální schránky pro děti.

Za celou historii babyboxů, které fungují deset let, do nich lidé odložili zatím 129 dětí, 75 dívek a 54 chlapců. V babyboxu v ústecké nemocnici naposledy někdo nechal chlapce loni v srpnu, dostal jméno Josef.

Babyboxy jsou klimatizované a vytápěné, je v nich stálá teplota. Zařízení na odložené dítě okamžitě upozorní zdravotnický personál, který se hned o novorozence postará. V Česku zatím funguje 67 těchto schránek, další dvě by měly přibýt do konce letoška.

Lidé, kteří děti do babyboxů odkládají, mají zaručenou anonymitu. Podle zastánců schránek by jinak některé děti nemusely přežít. Jejich zakladatel Hess dostal od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy.

Proti babyboxům se ale v roce 2011 postavil Výbor OSN pro práva dítěte, podle nějž odporují pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a možnost znát své rodiče.

 

Právě se děje

Další zprávy