Rakovina plic? Lékař ji časem pozná z dechu

Josef Tuček
5. 9. 2006 18:00

Praha - Přijdete k lékaři, dýchnete do přístroje a dozvíte se diagnozu. Žádný odběr krve nebo vzorek moči.

Diagnostika některých chorob z dechu pacienta by měla být možná už za několik let, soudí odborníci ze sedmnácti zemí. Zúčastnili se dvoudenní konference o využití analýzy dechu v medicíně, která dnes skončila v Praze.

Od rakoviny po cukrovku

Při některých chorobách, jako je například rakovina plic či jícnu, cukrovka, žaludeční vředy, poruchy ledvin nebo třeba špatné spalování živin v těle, se mění složení plynů v dechu pacienta.

Například většinu zánětů žaludku a také bolestivých žaludečních vředů a vředů na dvanácterníku způsobuje bakterie Helicobacter pylori. "Špičkové světové nemocnice už používají test, který umožňuje zjistit přítomnost této bakterie ve střevě pacienta čistě z jeho dechu. Tam se dostanou látky, jež bakterie rozkládá," řekl pro Aktuálně.cz jeden z účastníků pražské konference Anton Amann, profesor univerzity v rakouském Innsbrucku.

Pohodlná a včasná diagnostika

Při onemocnění cukrovkou je v dechu pacienta cítit aceton, při rakovině plic nebo jícnu se ve vydechovaném vzduchu objevuje formaldehyd.

Profesor Amann koordinuje celoevropský projekt, který se snaží při zkouškách s nemocnými určit, jak podle obsahu formaldehydu v dechu rozpoznat stadium nádorového onemocnění.

Přístroje pro lékařskou analýzu dechu jsou stotisíckrát citlivější než detektory na alkohol.
Přístroje pro lékařskou analýzu dechu jsou stotisíckrát citlivější než detektory na alkohol. | Foto: CMI

"U nádorů i při dalších onemocněních by rozbor dechu byl pro pacienta nebolestivým způsobem zjištění choroby ještě v raném stadiu," konstatoval Anton Amann. Jak dodal, předběžné výsledky překvapivě naznačují, že dokonce psychické poruchy, třeba schizofrenie nebo deprese, vyvolávají změny v těle, které se projeví i ve složení vydechovaného vzduchu.

Supercitlivé detektory z Prahy

Na zmíněném evropském projektu, koordinovaném profesorem Amannem, se podílejí i čeští vědci. "Vyvíjíme hmotnostní spektrometry, což jsou analytické přístroje, které umožňují okamžité měření stopového množství látek v dechu," řekl pro Aktuálně.cz Patrik Španěl z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd v Praze.

"Naše přístroje jsou asi stotisíckrát citlivější než detektory, které používají policisté pro zjišťování alkoholu v dechu řidičů," doplnil.

Anton Amann i Patrik Španěl věří, že se přístroje pro analýzu dechu začnou v lékařských ordinacích objevovat už v blízké budoucnosti. "Očekávám, že to bude trvat spíše roky než desetiletí," řekl Španěl.

Účastníci pražské konference se shodovali v tom, že potřebné analytické přístroje se postupně stávají cenově i velikostně přijatelnými i pro běžnější ordinace.

"Před deseti lety vážil používaný hmotnostní spektrometr kolem jedné tuny," připomněl Anton Amann. "Dnes nám doktor Španěl dodává přístroje vážící jen přes sto kilogramů."

 

Právě se děje

Další zprávy