Praha - Přijdete k lékaři, dýchnete do přístroje a dozvíte se diagnozu. Žádný odběr krve nebo vzorek moči.
Diagnostika některých chorob z dechu pacienta by měla být možná už za několik let, soudí odborníci ze sedmnácti zemí. Zúčastnili se dvoudenní konference o využití analýzy dechu v medicíně, která dnes skončila v Praze.
Od rakoviny po cukrovku
Při některých chorobách, jako je například rakovina plic či jícnu, cukrovka, žaludeční vředy, poruchy ledvin nebo třeba špatné spalování živin v těle, se mění složení plynů v dechu pacienta.
Například většinu zánětů žaludku a také bolestivých žaludečních vředů a vředů na dvanácterníku způsobuje bakterie Helicobacter pylori. "Špičkové světové nemocnice už používají test, který umožňuje zjistit přítomnost této bakterie ve střevě pacienta čistě z jeho dechu. Tam se dostanou látky, jež bakterie rozkládá," řekl pro Aktuálně.cz jeden z účastníků pražské konference Anton Amann, profesor univerzity v rakouském Innsbrucku.
Pohodlná a včasná diagnostika
Při onemocnění cukrovkou je v dechu pacienta cítit aceton, při rakovině plic nebo jícnu se ve vydechovaném vzduchu objevuje formaldehyd.
Profesor Amann koordinuje celoevropský projekt, který se snaží při zkouškách s nemocnými určit, jak podle obsahu formaldehydu v dechu rozpoznat stadium nádorového onemocnění.
"U nádorů i při dalších onemocněních by rozbor dechu byl pro pacienta nebolestivým způsobem zjištění choroby ještě v raném stadiu," konstatoval Anton Amann. Jak dodal, předběžné výsledky překvapivě naznačují, že dokonce psychické poruchy, třeba schizofrenie nebo deprese, vyvolávají změny v těle, které se projeví i ve složení vydechovaného vzduchu.
Supercitlivé detektory z Prahy
Na zmíněném evropském projektu, koordinovaném profesorem Amannem, se podílejí i čeští vědci. "Vyvíjíme hmotnostní spektrometry, což jsou analytické přístroje, které umožňují okamžité měření stopového množství látek v dechu," řekl pro Aktuálně.cz Patrik Španěl z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd v Praze.
"Naše přístroje jsou asi stotisíckrát citlivější než detektory, které používají policisté pro zjišťování alkoholu v dechu řidičů," doplnil.
Anton Amann i Patrik Španěl věří, že se přístroje pro analýzu dechu začnou v lékařských ordinacích objevovat už v blízké budoucnosti. "Očekávám, že to bude trvat spíše roky než desetiletí," řekl Španěl.
Účastníci pražské konference se shodovali v tom, že potřebné analytické přístroje se postupně stávají cenově i velikostně přijatelnými i pro běžnější ordinace.
"Před deseti lety vážil používaný hmotnostní spektrometr kolem jedné tuny," připomněl Anton Amann. "Dnes nám doktor Španěl dodává přístroje vážící jen přes sto kilogramů."