Kyanid mohl být důležitý pro vznik života na Zemi, tvrdí vědci o prudkém jedu

hrz hrz
3. 7. 2019 18:32
Kyanidy jsou prudké jedy, které brání přenosu kyslíku z krve do tkání a smrt přichází během několika minut. Vědci z NASA a z Boise State University v americkém Idaho ale nyní přišli s pozoruhodným zjištěním, že právě kyanid mohl sehrát důležitou roli při vzniku života na Zemi, uvedl prestižní časopis Nature.
Jedna z teorií vzniku života na Zemi říká, že ho zapříčinilo dopadání meteoritů na zemský povrch. Meteority měly z vesmíru doručit základní prvky nezbytné pro život.
Jedna z teorií vzniku života na Zemi říká, že ho zapříčinilo dopadání meteoritů na zemský povrch. Meteority měly z vesmíru doručit základní prvky nezbytné pro život. | Foto: Shutterstock.com

Velmi zjednodušeně řečeno, jednou z teorií vzniku života na Zemi je, že meteority bombardující mladou planetu mohly z vesmíru doručit nikoliv živé organismy, nýbrž komponenty důležité pro vznik života - například uhlovodíky či dusík. 

Nedávné výzkumy prokázaly v meteoritech i přítomnost kyanidu. Nejnovější bádání vědeckého týmu Karen Smithové z Boise State University pak ukázalo, že mimozemský kyanid dopravily na naši planetu organokovové sloučeniny, konkrétně šlo o sloučeniny železa, kyanidu a oxidu uhelnatého, rovněž pro člověka jedovatého.

Kyanid byl v této formě objeven v meteoritech bohatých na uhlík, které se na Zemi dostaly ještě před vznikem života a mohly pro jeho započetí sehrát důležitou roli. Studie vyšla na konci června v prestižním časopise Nature

Kyanidy nejsou jedovaté samy o sobě, ale tím, že se navážou v těle na železo a blokují tak buněčné dýchání. Jenže v momentě, kdy dopadaly v meteoritech na zemský povrch, tu žádný život neexistoval. Ten naopak pomáhaly tvořit. Přinášely totiž důležité komponenty - atomy uhlíku a dusíku, z nichž se skládají.

Tyto prvky jsou považovány za rozhodující pro vznik života, protože se podílejí na syntéze organických sloučenin, jako jsou aminokyseliny a dusíkaté báze, což jsou stavební kameny proteinů a nukleových kyselin. Ty figurují ve všech podobách živých organismů, vysvětluje web Phys.org specializující se na přírodní vědy.

Životodárná sloučenina kyanidu je pro vědce novinkou

"Když většina lidí přemýšlí o kyanidu, v první řadě se jim vybaví špionážní filmy - člověk polkne pilulku, jde mu pěna z úst a umírá. Jenže kyanid byl pravděpodobně zásadní látkou pro budování molekul nezbytných pro život," shrnuje nové poznatky vědkyně Karen Smithová.

Její tým se dobral těchto výsledků i díky tomu, že vyvinul nové analytické metody, kterými jde extrahovat a změřit pradávné stopy kyanidu v meteoritech.

Jak upozorňuje český vědec David Čapek z oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu Akademie věd ČR, kyanid ve formě kyanovodíku (HCN) je již delší dobu znám jako jedna ze složek komet. V roce 2012 byl detekován v meteoritu Murchinson. 

Známý je dle jeho slov také předpokládaný přísun kyanovodíku a dalších jednoduchých organických molekul prostřednictvím meteoritů. "Domníváme se, že z kyanovodíku a dalších sloučenin se v dávné historii Země nejprve vytvářely složitější organické molekuly, které nakonec vedly až ke vzniku života," shrnuje Čapek dosavadní poznatky.

Životodárná sloučenina kyanidu, oxidu uhelnatého a železa nalezená v meteoritech je však pro vědecký svět novinkou.

Video: Sonda má pět sekund na sběr vzorků z asteroidu. Pak snad zjistíme, jak vznikl život

Vědci z NASA jsou hotovi se stavbou vesmírné lodi, která má v roce 2018 doletět k asteroidu Bennu. Mise, která startuje příští měsíc. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 50 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy