Praha - Snímek galaxie M 81 v souhvězdí Velké Medvědice získal titul Astronomická fotografie měsíce dubna.
Snímek je fakticky složen ze dvou fotografií, jejichž autory jsou Pavel Cagaš ze Zlína (viz Hvězdárna Zlín) a Kamil Hornoch z Lelekovic u Brna.
Opomíjená část vesmíru
Na obloze existují oblasti, které astronomové často tiše opomíjejí. A to přesto, že zde nalezneme asi nejznámější hvězdná seskupení Malého a Velkého Vozu. Tedy správně astronomicky Malé a Velké Medvědice.
Právě fotografie z této části vesmíru nyní zaujala porotu České astronomické společnosti . Poslal ji Pavel Cagaš, na vzniku snímku se podílel i Kamil Hornoch, pozorovatel komet, meteorů a proměnných hvězd. Kamil Hornoch byl navíc Pacifickou astronomickou společností vyhlášen Nejlepším amatérským astronomem roku 2006 (informaci o tom najdete ZDE).
Právě on vyfotografoval barevnou část snímku. Jasovou část výsledného obrazu pořídil Pavel Cagaš dalekohledem s poněkud delším ohniskem a jiným nastavením snímací kamery, čímž dosáhl jemné kresby detailů. Takováto metoda skládání dílčích obrazů umožňuje získání kvalitních barevných snímků nebeských objektů.
Dokonalý tvar
Galaxie M 81, zachycená na vítězném snímku dubnového kola České astrofotografie měsíce, je jednou z nejkrásnějších spirálních galaxií na naší obloze. Za její dokonalý tvar patrně může těsné přiblížení ke galaxii M 82, které nastalo přibližně před 600 miliony lety.
M 81 je od nás vzdálena 12 milionů světelných roků a byla objevena v roce 1774 Johannem Elertem Bodem. V roce 1779 ji nezávisle znovuobjevil Pierre Méchanin, který o ní podal zprávu Charlesu Messierovi. Ten ji v roce 1781 pod číslem 81 zanesl do svého katalogu. Její průměr je odhadován na 36 000 světelných roků. Galaxie to není osamocená, naopak je patrně největším a dominantním objektem kupy galaxií nazývané "Skupina galaxie M 81".
Objev novy
Snímek je však zajímavý ještě něčím jiným. Právě na jasové části snímku objevili autoři poblíž jádra galaxie novu: hvězdu, která náhle prudce zvýšila svou jasnost. Na výsledném barevném snímku ji sice nenaleznete, neboť je přezářena jasem galaktického jádra, avšak můžete si ji prohlédnout a podrobnosti o jejím objevu si přečíst ZDE.
Oceněná fotografie ukazuje nejen krásný výsledek astronomické spolupráce, ale i skutečnost, že nadšený amatérský astronom může být aktivním účastníkem důležitých astronomických objevů.
Více se o soutěži Česká astronomická fotografie měsíce dozvíte ZDE. |