Infobox
BUBNOVÉ Z LITIC
- Jeden z nejstarších českých šlechtických rodů. První zmínky o rodu pocházejí z konce 14. století.
- K předkům patří například Markéta Lucemburská, dcera Karla IV. a Alžběty Pomořanské.
- Jméno rodu je odvozeno z hradů Buben a Litice v západních Čechách. Kromě nich vlastnili Bubnové například Žamberk, Doudleby či Jelení.
- Část členů rodu se zúčastnila stavovského povstání v letech 1618 - 1620 na straně stavů, za což jim byly zkonfiskovány statky.
- Zastávali významné posty ve správě země či byli vojáky.
- K významným představitelům rodu patřili Ferdinand Antonín z Bubna a Litic (1768 - 1825), profesionální voják, který se proslavil za napoleonských válek a Mikuláš z Bubna a Litic (1897 - 1954), ministr zemědělství v protektorátní vládě generála Eliáše.
Lobkowiczkové, Lichtensteinové, Schwarzenbergové, Paarové. Desítky šlechticů z Česka a Evropy si do Prahy přijely připomenout výročí 700 let vymření Přemyslovců po meči.
Setkali se v budově České národní banky, která vydala k této příležitosti výroční mince.
Teplota přeskočila třicítku, přesto si nikdo nedovolí přijít bez obleku a kravaty, dokonale upraven. Až na vlasatého mladíka s nedbale zapnutou košilí a dřevěnými korálky na krku.
Robert Coufal z rodu Bubnů z Litic žije v domku ve Varnsdorfu. Jeho rodová větev už majetek nevlastní. Nevadí mu to, k čemu by mu to prý bylo. I když - možná k holkám by měl kratší cestu.
Na severu Čech žije jako každý jiný. Chodí na koncerty, do kina, studuje na gymnáziu.
Nechce se nechat fotografovat, prý ať to pan redaktor nepřehání, spolužáci ho poznají a budou ho ráno vítat: "No jo, náš šlechtic."
- Vážený šlechtici, jaký je Váš nejoblíbenější předmět ve škole?
"Dějepis mám celkem rád, mám z něj dvojku. Ale radši bych studoval sociologii nebo filosofii."
Když je třeba, načte si do školy něco o starých královských rodech, aby neudělal ostudu a aspoň něco do písemky napsal.
O historii svého rodu se příliš nezajímá. Ještě nedávno netušil, že mezi jeho předky patří i Přemyslovci. O české šlechtě mu často vypráví děda, který se historií Bubnů z Litic podrobně zabývá. Raději než na minulost myslí mladý šlechtic na současnost a budoucnost.
Být šlechticem a chovat se jako šlechtic mu v současnosti připadá jako póza. Není to prý jako před staletími. Je jiná doba a šlechtici už podle něj postrádají tu správnou noblesu.
Postává u zábradlí, okolo něj se zdraví, klaní a líbají příslušníci evropského panstva.
Přesouvají se do sálu, kde se připravuje guvernér národní banky k proslovu. Pak zahraje hudební uskupení středověké skladby.
- Vážený šlechtici, jakou hudbu posloucháte nejraději?"
"Rokec. Mám kapelku, ve které zpívám. Něco jako Radiohead nebo Placebo."
Věnuje se umění. Točí krátkometrážní filmy, chce studovat na pražské filmové fakultě. Nevylučuje, že jednou natočí film o české šlechtě.
Potomci Přemyslovců po přeslici naslouchají historickému výkladu, on stojí opodál. Z rozeplým sakem a rukou v kapse.
Končí oficiální část programu a modrá krev potřebuje rozředit a zchladit. Zatímco jeho šlechetní kolegové usrkávají to nejlepší víno a opatrně nabírají vidličkami rostbíf a uzené plátky lososa, Robert Bubna z Litic si otevře lahváče.