Prohlásili to vědečtí představitelé amerického Národního úřad pro letectví a vesmír (NASA) v rámci vyhodnocování poznatků z výzkumu získaných prachových částic.
Dosud vycházeli vědci z předpokladu, že se komety vytvořily z ledu, prachu a plynů na samém okraji našeho slunečního systému.
Avšak komety, které obsahují základní materiál pro vznik planet a jejich systému z doby před 4,5 miliardami let, mají podle nejnovějších poznatků mnohem složitější skladbu, než by odpovídalo dosavadním teoriím. Obsahují totiž částice, které vznikly při extrémně vysokých teplotách, právě tak jako částice ledové z "opačného konce" systému.
"Komety jsou evidentně směsicí materiálů, které vznikaly ve zcela rozdílných tepelných poměrech - poblíž Slunce a na samém okraji dosahu jeho vlivu," řekl podle agentury DPA kurátor výzkumu Michael Zolensky.
Tuto skutečnost prokazuje právě nález částiček minerálu olivínu v prachu z komety, který patří k největším překvapením odborníků NASA. Dvě desítky z těchto částiček olivínu jsou přitom tak velké, že jsou viditelné pouhým okem, jiné měří jen setiny milimetru. Tyto silikáty vznikají jen při vysokých teplotách a obsahují železo a hořčík.
To znamená, že při vzniku komet a zřejmě i Sluneční soustavy musely existovat síly nebo jevy, které částečně "míchaly" pralátkou, z níž soustava vznikala, i od středu k okrajům a naopak. Tedy nejen v kruhovém směru kolem prvotního Slunce, což je základní směr pohybu, v němž nakonec vzniklé planety kolem své stálice obíhají dodnes, ale i ve směru excentrickém či příčném.
Podle některých názorů ještě není jasné, zda všechny sebrané vzorky skutečně vznikly v našem slunečním systému. Při své sedmileté cestě vesmírem mohla sonda zachytit i částice, které Sluneční soustavy připutovaly z jiných galaxií.
Pokud by však pocházely z jiného systému a staly se součástí komet, šlo by o ještě bizarnější situaci. Bude nesporně předmětem dalšího bádání, jak se mohl v tělesech komet spojit materiál z "horké zóny" s materiálem ze "studené zóny", ať už pocházel odkudkoli.
Sonda Stardust nabrala stovky mikroskopických částeček v roce 2004 při průletu "ocasem" a plynovou aurou komety Wild 2. V lednu se vrátil na Zem kontejner se vzorky z komety. Nyní je zkoumá na 150 vědců po celém světě. Prach komet obsahuje podle vědců NASA 4,5 miliardy let starou "základní surovinu", z níž vznikla Sluneční soustava. Prachové částice by tedy byly starší než Slunce a Země.