Rodiny obětí z Vrbětic bez odškodného? Zatím o něj nežádají

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
17. 12. 2014 19:20
Pozůstalí po dvou zaměstnancích společnosti Imex, kteří v říjnu zahynuli při výbuchu muničního skladu, dosud nechtěli po firmě finanční kompenzace.
Pohled na hořící sklad shora.
Pohled na hořící sklad shora. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Příbuzní dvojice zaměstnanců ostravské společnosti Imex Group, kteří zahynuli 16. října při první explozi pronajatého muničního skladu ve Vrběticích, dosud nedostali od zaměstnavatele žádné odškodné.

Podle firemního advokáta Radka Ondruše především proto, že rodiny o žádnou náhradu zatím nepožádaly.

Ondruš zároveň nabízí vysvětlení: pozůstalí údajně vyčkávají, jak dopadne policejní vyšetřování. Pokud by totiž chtěli zákonné odškodné po zaměstnavateli, už by podle Ondruše ztratili nárok na náhradu od viníka neštěstí u případného soudu.

"Jsme v kontaktu s jejich právními zástupci, o nic nepožádali. Pokud by se platilo smluvní odškodnění, pak je vyloučeno odškodnění v trestním řízení," uvedl Ondruš.

Advokát Josef Lžičař však jeho informace zpřesňuje. Podle Lžičaře může poškozený dostat odškodné až u soudu i přesto, že o něj předtím požádal firmu. To když nebude spokojen s výší náhrady od zaměstnavatele.

"V případě, že by byli spokojeni s odškodněním od firmy, pak se samozřejmě na soud neobrátí. Pokud však pozůstalé výše odškodnění neuspokojí, samozřejmě se mohou domáhat vyššího odškodnění u soudu. Není to však dvojí odškodnění, protože jde stále o tutéž věc," uvedl Lžičař.

Přeptat se na další postup přímo pozůstalých nebo jejich advokátů zatím není možné. Firma Imex o nich odmítla cokoliv zveřejnit. Ondruš pouze uvedl, že výbuch usmrtil zbrojíře a obchodního technického pracovníka. Jednu z rodin údajně zastupuje syn mrtvého zaměstnance, který má právní vzdělání.

V Explosii čekali rok a půl

Odškodné se přitom může snadno stát předmětem tahanic. Třeba pardubická chemička Explosia, kde v roce 2011 vyletěla do povětří výrobna nitrogylcerinu, dlouho odmítala zaplatit kompenzaci rodinám čtyř zesnulých zaměstnanců.

Pozůstalí čekali na první peníze osmnáct měsíců. Společnost tvrdila, že jim musí stačit finanční vyrovnání od pojišťovny. Nakonec Explosia poslala příbuzným mrtvých dělníků statisícové částky.

Dvě možnosti

Právníci ministerstva práce a sociálních věcí potvrdili, že pozůstalí mají obecně dvě možnosti. "Mohou se rozhodnout, zda budou náhradu škody uplatňovat na zaměstnavateli podle zákoníku práce, nebo zda budou postupovat podle občanského zákoníku a náhradu újmy budou požadovat po škůdci," uvedl mluvčí ministerstva práce Petr Habáň.

Výši odškodnění kauzy ve Vrběticích nelze v tuto chvíli přesně určit ani odhadnout. Podle zákoníku práce by mělo jít minimálně o stovky tisíc korun.

Pokud by pozůstalí vymáhali kompenzace žalobou, stanoví částku soud. A v jakékoliv výši. Od letošního roku totiž podle nového občanského zákoníku již neplatí tabulkově stanovené částky. Soudce tak může určit spravedlivou náhradu zcela podle svého uvážení.

Pomoc od státu

Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Jiřího Hovorky by rodiny zesnulých zaměstnanců mohly požadovat finanční pomoc od státu. "Teoreticky by pozůstalí mohli požadovat takzvanou peněžitou pomoc v případě, že oběť zemřela v důsledku spáchání trestného činu. Takové osobě může ministerstvo spravedlnosti poskytnout peněžitou pomoc v paušální částce až do výše dvě stě tisíc korun," uvedl mluvčí.

Vraceli se kvůli nedodělané práci

Ostatky obou mužů našli pyrotechnici více než měsíc po výbuchu - až 21. listopadu. Prvnímu z nich bylo devětapadesát let, druhý byl o tři roky mladší.

Na osudné místo poblíž haly číslo 16 se oba muži vraceli kvůli údajným nedodělkům na pokyn majitele firmy Imex Petra Bernatíka, který v noci před výbuchem kontroloval munici určenou na vývoz.

"Oba zaměstnanci připravovali další sklad na vývoz a on (Bernatík) šel zkontrolovat, jestli ten první sklad je řádně sbalený a nachystaný. Zjistil, že na některých bednách chybí polepy s kódy, tak je tam poslal to dodělat. Vzali si páskovačku a od té doby je nikdo neviděl," popsal tragickou událost právník Radek Ondruš.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy