Pozor na padělanou viagru (a nejen ji). Může nést smrt

Josef Tuček
23. 3. 2010 4:00
Ve světě přibývá padělaných a nebezpečných léků. V Evropě číhá nebezpečí mimo lékárnu
Jeden z plakátů kampaně proti nebezpečným lékům.
Jeden z plakátů kampaně proti nebezpečným lékům. | Foto: SÚKL

Praha - Každý druhý lék koupený v lékárně v Africe je padělaný. V Asii každý čtvrtý až pátý. V Rusku každý dvacátý. V Evropské unii je to podstatně lepší, padělkem je jen necelé promile léků. Tedy těch prodávaných v lékárnách.

V tržnicích nebo různých fitcentrech ovšem koupíte, anebo přes internet pořídíte léky, o jejichž původu by se dalo s úspěchem pochybovat.

Konstatovala to Lenka Kaška z české Asociace inovativního farmaceutického průmyslu na pondělním semináři v Senátu.

Padělání léků je ve světě na vzestupu. Pro napálené je ovšem podstatně nebezpečnější než třeba pro kupce padělaných obrazů nebo nepravého "značkového" oblečení.

Masakr v Číně, menší nebezpečí v Evropě

V zemích světa umírají na důsledky užívání padělaných léků ročně stovky i tisíce osob. Největší "masakr" zaznamenávají statistiky v roce 2001, kdy v Číně zemřelo 192 000 lidí na následky požití různých podvodných léků.

"Také v Evropě jsou zaznamenána jednotlivá úmrtí či poškození zdraví v důsledku padělaných léků. Nevíme však naštěstí o takovém případě v České republice," uvedl na semináři ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš.

Další z plakátů kampaně.
Další z plakátů kampaně. | Foto: SÚKL

Podvod proti bolesti i pro bujné svaly

Některé padělané léky alespoň obsahují správnou účinnou látku, avšak byly vyrobeny bez zaplacení licenčních poplatků a bez odpovídající zdravotnické kontroly. V jiných případech ovšem padělané léky vypadají jako pravé, ovšem účinnou látku neobsahují vůbec, případně v nich rovnou jsou různé škodlivé sloučeniny.

V rozvojových zemích bývají padělanými léky nejčastěji antibiotika, léky proti malárii nebo proti bolesti.

Ve vyspělém světě pak zase nejvíce letí padělané prostředky pro posílení potence, anabolické steroidy pro zesílené svalů nebo preparáty pro hubnutí.

Prodejci padělaných léků v Evropě téměř nevyužívají lékáren, v nichž jsou způsob distribuce léků i jejich původ poměrně přehledné.

Kampaň bude vysvětlovat

"Po zásazích proti prodejcům léků v tržnicích se dnes dodávky přesunuly hlavně na internet," hodnotí šéf Generálního ředitelství cel Pavel Novotný. A současně konstatuje, že i když celníci dokážou některé dodávky nepovolených léků zadržet při přepravě, celkově se prodeji padělaných léků přes internet zabránit nedá.

Státní ústav pro kontrolu léčiv proto nyní zahájil informační kampaň proti nebezpečným lékům, jejíž součástí je i v pondělí spuštěná webová stránka www.nebezpecneleky.cz.

Cílem je vysvětlit veřejnosti, že kupovat léky pochybného původu či z pochybných zdrojů se nemusí vyplatit.

 

Právě se děje

Další zprávy