"Komu zavoláte, když chcete mluvit s Evropou? Pokud jste Elon Musk, nejbohatší muž světa a klíčový poradce zvoleného prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, tak vytočíte číslo Giorgii Meloniové," napsal server Politico. Meloniovou označil za dokonalou představitelku stále radikálnějšího ducha doby, který vzkvétá na obou stranách Atlantiku.
Vůdkyně pravicové strany Bratři Itálie se stala první ženou v čele italské vlády. Od svého zvolení do funkce Meloniová omezila svou protiunijní rétoriku na minimum, vyhýbá se konfliktům s Bruselem a je jednou z nejvěrnějších zastánkyň Ukrajiny, píše Politico.
Meloniová vede jednu z nejstabilnějších vlád poválečné Itálie, pokračuje bruselský server v popisu italské premiérky. Ačkoliv je Itálie zatížena státním dluhem ve výši 137 procent hrubého domácího produktu (HDP), ekonomická prognóza není tak hrozivá, aby odradila zahraniční investory, které láká neobvykle klidné politické prostředí.
Od svého zvolení do funkce premiérky v roce 2022 Meloniová prosadila v otázkách migrace a práv menšin LGBT+ politiku, kterou by Brusel v minulosti odsoudil, píše Politico. Místo toho se reakce vedoucích představitelů Evropské unie pohybují v rozmezí od lhostejnosti až po souhlas.
Neschopnost konvenčních politiků čelit stále populárnějším ultranacionalistickým proudům a jejich ochota spolupracovat s Meloniovou na evropské scéně umožňují 47leté italské premiérce být silnou aktérkou, která disponuje obrovskou mocí.
Navzdory stabilitě italské vlády v Itálii od nástupu Meloniové došlo podle serveru v zemi k ústupu od demokracie, zejména pokud jde o svobodu slova. Premiérka pravidelně žaluje své kritiky, které obviňuje z pomluvy. Novináři státních médií na začátku roku stávkovali na protest proti vládní cenzuře. Meloniová se také zaměřila na italské soudce, kteří rozhodli o nezákonnosti některých opatření její vlády, a na sociálních sítích je obvinila ze spiknutí. Několik soudců následně obdrželo výhrůžky smrtí a vyžadovali policejní ochranu.