Ohio - Poněkud drsnou možnost kontroly toho, co lidé píší v elektronické poště, vymyslel Američan Gilbert Peterson se svými kolegy z Technologického ústavu leteckých sil.
Využili počítačový program, který sleduje e-maily odeslané v některé instituci. Software automatickým vyhodnocením slov v textu zjistí, o jakých tématech jednotliví lidé nejčastěji píší. Protože rozliší, jestli byl e-mail poslán kolegovi uvnitř instituce, anebo někomu ven, dokáže i vytipovat, jestli někdo nevynáší z firmy důvěrné informace.
Jestlipak drží s firmou?
A to ještě není všechno.
Program také sleduje, zda pisatel e-mailů s kolegy diskutuje firemní společenské události, například připravovaný vánoční večírek. Člověk, který se o něm zmiňuje méně než ostatní či se o něm nezmiňuje vůbec, je vyhodnocen jako osoba, která se zřejmě od firmy odcizuje. A tedy může být nebezpečná, protože by mohla být náchylnější k prozrazení firemních tajemství.
Peterson a jeho spolupracovníci o své práci informují v odborném časopise Digital Investigation.
Technologický ústav leteckých sil je škola patřící americkému vojenskému letectvu, umístěná na letecké základně Wright-Patterson v americkém státě Ohio. Zdejší výzkumníci však při tvorbě svého programu využili veřejně dostupný program Author-Topic. Ten vymysleli vědci z Kalifornské univerzity v Irvine zejména k hledání v záplavě odborných textů. Jejich software určí, jaká odborná slova se v článcích konkrétního autora nejčastěji vyskytují, a podle toho i vyhodnotí, jakým výzkumem se autor zabývá. Autory zřejmě ani nenapadlo, že jejich algoritmus někdo využije i ke špiclování lidí.
Jak konstatuje časopis New Scientist, v mnoha amerických státech je využití takovéhoto softwaru pro sledování elektronické pošty ve firmě legální. V Evropě by takovéto sledování zaměstnanců bylo nezákonné. Ovšem technicky možné...
ČTĚTE TAKÉ: |