Počítače mají stejné emise jako letadla. Mohou ubrat

Josef Tuček
15. 12. 2008 6:30
Evropská datová centra polykají stále více elektřiny
Dat přibývá, datová centra rostou. A polykají energii.
Dat přibývá, datová centra rostou. A polykají energii. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ispra (Od zpravodaje Aktuálně.cz v Itálii) - Také počítače, symbolizující moderní průmysl, mají značný dopad na životní prostředí. Vědci zkoumají, jak by jej šlo snížit.

Všechna česká elektřina pro servery

Datová centra skladující servery pro průmysl i administrativu spolkla loni v Evropské unii 56 TWh (terawatthodin, čili bilionů watthodin) elektřiny. Tedy zhruba tolik, kolik činí roční spotřeba České republiky. Množství oxidu uhličitého vzniklého při výrobě energie pro sektor informačních technologií dosahuje asi dvou procent celkových uhlíkových emisí do atmosféry. Přibližně totéž se uvolňuje v letecké dopravě.

Jak dodávají odhady Společného výzkumného střediska Evropské unie (JRC) v italské Ispře, do roku 2020 by mohla elektrická spotřeba datových center vzrůst na 104 TWh.

V datových centrech se skrývá stále více serverů - výkonných počítačů, které zpracovávají a ukládají data. Elektřinu potřebují k vlastnímu chodu, ale i k chlazení.

O pětinu míň

Spotřebu energie má malou. Ale když se sečte ze všech počítačů a připojených serverů...
Spotřebu energie má malou. Ale když se sečte ze všech počítačů a připojených serverů... | Foto: Reuters

"Naše propočty však ukazují, že energetická spotřeba datových center může být o pětinu nižší," říká Berta Duaneová, mluvčí střediska JRC. Zdejší vědci jsou iniciátory energetických doporučení Evropské komise. Co mezi ně patří?

V první řadě doporučují efektivnější užívání serverů, zejména jejich vzájemné propojení. Tak, aby jich mohlo pracovat menší množství, ale naplno, což je účinnější, a tedy méně energeticky náročné.

Dále připomínají, že moderní servery zvládnou pracovat i při vyšší teplotě. Protože se rozehřívají, bývají serverové místnosti obvykle chlazeny na teplotu trochu nad dvacet stupňů Celsia. Současná počítačová zařízení však obvykle dokáže pracovat i při třiceti stupních, takže není třeba spotřebovat tolik energie na chlazení datových center.

Klimatizace by také měla být dobře seřízená: důležité a nutné je dobré chlazení procesorů; zato jiné části datových center mohou být chlazeny i jen proudícím vzduchem zvenčí.

Doporučení z ústavu v Ispře přijala Evropská komise jako kodex jednání, kterými chce stimulovat operátory datových center k nižší spotřebě energie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou v úterý ráno zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn. Událost se obešla bez zranění, hasiči mají požár pod kontrolou. Ráno likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, tam už byl provoz obnoven, řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Všichni cestující byli evakuovaní, provoz byl na trati byl v obou směrech uzavřen," uvedl Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky.

Zdroj: ČTK / BBC News
před 29 minutami

Počet turistů v Česku za 2. čtvrtletí stále nedosáhl předcovidových čísel

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve 2. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pět milionů turistů. Období před covidem se počet hostů nevyrovnal, ve druhém kvartále roku 2019 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v ČR téměř 5,8 milionu hostů a o rok dříve téměř 5,5 milionu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet přenocování hostů stoupl v letošním 2. čtvrtletí na 12 milionů nocí. Meziročně byl vyšší o 190 procent.

"Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 procent v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy