Počítače mají stejné emise jako letadla. Mohou ubrat

Josef Tuček
15. 12. 2008 6:30
Evropská datová centra polykají stále více elektřiny
Dat přibývá, datová centra rostou. A polykají energii.
Dat přibývá, datová centra rostou. A polykají energii. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ispra (Od zpravodaje Aktuálně.cz v Itálii) - Také počítače, symbolizující moderní průmysl, mají značný dopad na životní prostředí. Vědci zkoumají, jak by jej šlo snížit.

Všechna česká elektřina pro servery

Datová centra skladující servery pro průmysl i administrativu spolkla loni v Evropské unii 56 TWh (terawatthodin, čili bilionů watthodin) elektřiny. Tedy zhruba tolik, kolik činí roční spotřeba České republiky. Množství oxidu uhličitého vzniklého při výrobě energie pro sektor informačních technologií dosahuje asi dvou procent celkových uhlíkových emisí do atmosféry. Přibližně totéž se uvolňuje v letecké dopravě.

Jak dodávají odhady Společného výzkumného střediska Evropské unie (JRC) v italské Ispře, do roku 2020 by mohla elektrická spotřeba datových center vzrůst na 104 TWh.

V datových centrech se skrývá stále více serverů - výkonných počítačů, které zpracovávají a ukládají data. Elektřinu potřebují k vlastnímu chodu, ale i k chlazení.

O pětinu míň

Spotřebu energie má malou. Ale když se sečte ze všech počítačů a připojených serverů...
Spotřebu energie má malou. Ale když se sečte ze všech počítačů a připojených serverů... | Foto: Reuters

"Naše propočty však ukazují, že energetická spotřeba datových center může být o pětinu nižší," říká Berta Duaneová, mluvčí střediska JRC. Zdejší vědci jsou iniciátory energetických doporučení Evropské komise. Co mezi ně patří?

V první řadě doporučují efektivnější užívání serverů, zejména jejich vzájemné propojení. Tak, aby jich mohlo pracovat menší množství, ale naplno, což je účinnější, a tedy méně energeticky náročné.

Dále připomínají, že moderní servery zvládnou pracovat i při vyšší teplotě. Protože se rozehřívají, bývají serverové místnosti obvykle chlazeny na teplotu trochu nad dvacet stupňů Celsia. Současná počítačová zařízení však obvykle dokáže pracovat i při třiceti stupních, takže není třeba spotřebovat tolik energie na chlazení datových center.

Klimatizace by také měla být dobře seřízená: důležité a nutné je dobré chlazení procesorů; zato jiné části datových center mohou být chlazeny i jen proudícím vzduchem zvenčí.

Doporučení z ústavu v Ispře přijala Evropská komise jako kodex jednání, kterými chce stimulovat operátory datových center k nižší spotřebě energie.

 

Právě se děje

Další zprávy