Příjemný konec září. Teploty přes den vyšplhají až ke 24 stupňům Celsia

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 9. 2016 15:08
Teplého podzimu si užijeme i na konci září. Rtuť teploměru vyšplhá až k 24 stupňům Celsia a částé by neměly být ani srážky. Déšť a chladnější teploty přijdou až v říjnu. Přesto by mělo pršet méně, než je obvyklé. Nejdeštivější týden meteorologové očekávají od 3. října. Noční teploty na přelomu září a října budou v noci klesat k šesti až třem stupňům.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha- Zbytek září bude teplý, od čtvrtka se teploty přes den mohou vyšplhat až ke 24 stupňům Celsia. V dalších třech týdnech se ochladí a teploty klesnou až ke 13 stupňům Celsia. Podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu bude pršet spíš méně.

Příští týden bude teplotně nadprůměrný, což se projeví také v noci. "Minimální noční teploty budou kolem šesti stupňů Celsia, postupně kolem deseti stupňů," upřesňují meteorologové.

V prvních třech týdnech října už by se teploty měly pohybovat kolem hodnot, které jsou v tomto ročním období obvyklé. "Průměrná týdenní maximální teplota vzduchu se bude v rámci Česka pohybovat kolem 16 stupňů Celsia, na konci období kolem 13 stupňů a průměrná týdenní minimální teplota kolem tří stupňů, zpočátku kolem šesti stupňů Celsia," předpovídají odborníci z ČHMÚ.

Pršet by mělo spíš méně, než je koncem září a počátkem října běžné. Za týden by mělo napadnout většinou do pěti milimetrů srážek, nejdeštivější týden meteorologové očekávají od 3. října. Pro celé příští čtyři týdny je průměrný úhrn srážek v Česku 40 milimetrů.

Podle záznamů vedených od roku 1951 napršelo zatím nejméně v roce 1959, kdy meteorologové naměřili pouhý jeden milimetr. Nejvíc deště naopak spadlo o rok dřív, úhrn v roce 1958 činil víc než 90 milimetrů.

Dlouhodobá průměrná teplota pro čtyři týdny od 26. září je 10,1 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v tomto období v roce 1972, kdy průměr činil šest stupňů. V roce 1966 meteorologové zaznamenali zatím nejvyšší průměr 13,3 stupně nad nulou.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje opakovaně ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy