Kvůli vedrům hrozí v Česku požáry. Víkend pokazí prudké ochlazení a bouřky

ČTK Domácí ČTK, Domácí
13. 9. 2016 11:44
Riziko požárů kvůli teplému a suchému počasí v Česku vzrostlo. Český hydrometeorologický ústav vydal pro Prahu od středy dokonce nejvyšší stupeň nebezpečí. Nízký stupeň nebezpečí platí také pro Středočeský, Plzeňský, Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký a Jihomoravský kraj. K výstraze s nízkým stupněm nebezpečí přibude také Vysočina a kraje Liberecký, Ústecký, Zlínský a Olomoucký. Požáry mohou vlivem počasí vznikat zejména v polohách do 600 metrů nad mořem. Od čtvrtka večer začne směrem od západu přibývat oblačnosti, což přinese ochlazení až o deset stupňů a přijdou i srážky a bouřky.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: HZS Libereckého kraje

Praha – Vznik požárů hrozí až do pátku kvůli vedrům a suchu na většině území Česka, a to zejména v nižších polohách. V Praze platí od středy dokonce výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V pátek se má ochladit a přijdou také srážky, které riziko vzniku požárů výrazně sníží.

"Tlaková výše vyplněná teplým vzduchem se přesune z Polska nad Baltské moře a bude ovlivňovat počasí i u nás. V závěru pracovního týdne postoupí do střední Evropy od západu studená fronta," uvedli meteorologové.

Požáry mohou vlivem počasí vznikat zejména v polohách do 600 metrů nad mořem. Už od úterního dopoledne platí výstraha s nízkým stupněm nebezpečí v Praze a krajích Středočeském, Plzeňském, Jihočeském, Pardubickém, Královéhradeckém a Jihomoravském. V hlavním městě pak od středy platí vysoké nebezpečí vzniku požárů a k výstraze s nízkým stupněm nebezpečí přibude také Vysočina a kraje Liberecký, Ústecký, Zlínský a Olomoucký.

Lidé by v lesích a jinde v přírodě neměli rozdělávat oheň, vypalovat trávu, odhazovat cigaretové nedopalky na zem nebo používat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Je také třeba řídit se místními vyhláškami a zákazy, které mohou být v případech sucha a nebezpečí vzniku požárů vydány.

O víkendu se zatáhne a přijde déšť

V úterý se teploty budou pohybovat mezi 27 až 31 stupni a obloha bude jasná až polojasná. Ve středu bude podle meteorologů počasí obdobné. I ve čtvrtek se dočkáme převážně jasné oblohy, ale teploty zůstanou těsně pod hranicí tropické třicítky. Večer začne od západu oblačnosti přibývat.

V pátek do Česka přijdou přeháňky a bouřky. Teploty se na východě území ještě udrží na letních hodnotách a rtuť teploměru vyšplhá až na 27 stupňů. Na západě budou teploty jen do 21 stupňů. O víkendu bude na celém území zataženo, přijdou déšť a bouřky a teploty kolem 20 stupňů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

Další zprávy