První školní den bude studený a propršený, v části země hrozí i přívalový déšť

Domácí Domácí
Aktualizováno 31. 8. 2020 12:10
Začátek září se ponese ve znamení výrazného ochlazení. Sychravé podzimní počasí dorazilo do Česka už o víkendu, první školní den pak bude doprovázet déšť a teploty mezi 13 a 17 stupni. Meteorologové navíc varují před přívalovými dešti, zasáhnou severovýchod Česka. V dalších dnech ale srážky ustanou a bude se postupně oteplovat, o víkendu teploměry opět naměří až 27 stupňů.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Pondělí bude v Čechách zatažené až oblačné s teplotami mezi 16 a 20 stupni Celsia. Severozápad území navíc zasáhnou vydatné srážky, během dne ale budou slábnout. Na Moravě a ve Slezsku bude převážně polojasno s teplotou až k 22 stupňům a jen ojedinělými srážkami, k večeru však může na východě Moravy zapršet, uvádí Český hydrometeorologický ústav.

Úterý přinese ještě výraznější ochlazení, podle předpovědi se budou teploty přes den pohybovat pouze mezi 13 a 17 stupni. O půlnoci z pondělí na úterý začne platit výstraha před přívalovými dešti pro severovýchod Česka. Vyhlášena je pro celý Olomoucký a Moravskoslezský kraj, nejvýchodnější části Královéhradeckého a Pardubického kraje a také severní a východní části Zlínského kraje. Ve všech těchto regionech může během pouhých několika hodin spadnout až 30 milimetrů srážek, tedy 30 litrů na metr čtvereční, a za celých 24 hodin až 50 litrů. Naopak v západní polovině Čech zaprší jen místy. Obloha bude po celý den zatažená.

Ve znamení sychravého počasí se ponese také středa. Obloha bude zatažená až oblačná, na severu území budou ještě doznívat srážky, k večeru jich ale bude postupně ubývat. Přijde také mírné oteplení, rtuť teploměru vystoupá k 19 stupňům. 

Ve čtvrtek bude polojasno až oblačno s občasnými přeháňkami. Ráno by si měli dát obzvláště řidiči pozor na ojedinělé mlhy. Opět se oteplí, podle meteorologů bude 19 až 23 stupňů.

Také v pátek bude polojasno až oblačno. Na sever se vrátí slabý déšť, zbytek území může počítat pouze s přeháňkami. Teploty se budou pohybovat mezi 21 a 25 stupni.

Nejteplejší počasí Česko čeká v sobotu, kdy bude možné na teploměru naměřit až 27 stupňů. Obloha bude většinou polojasná. V neděli se bude postupně zatahovat a přijít mohou i bouřky.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Tchaj-wan je ve střehu kvůli čínským letounům, do vzduchu vyslal dvě stíhačky

Tchaj-wan v sobotu druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu přiblížily čínské bojové letouny v rámci manévrů, které Peking v blízkosti ostrova zahájil v pátek. Informovala o tom agentura Reuters. Cvičení je zřejmou reakcí na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na Tchaj-wanu.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že své stroje vyslalo poté, co se k ostrovu přiblížilo 19 čínských letounů, o jeden více než předchozí den. Část jich překročila citlivou dělící čáru v Tchajwanském průlivu a další vstoupily do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany jihozápadně od pobřeží ostrova.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Čína hrozí Spojeným státům odvetou kvůli zákazu TikToku, společnost podala na Trumpa další žalobu

Čína hrozí odvetou za rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa začít ve Spojených státech blokovat čínské aplikace TikTok a WeChat. Čínské ministerstvo obchodu v sobotu vyjádřilo svůj "rezolutní odpor" a samotný TikTok podle agentury Bloomberg požádal americký soud, aby rozhodnutí Trumpovy vlády zneplatnil.

Pokud se Spojené státy budou držet dosavadního kurzu a nenapraví své chyby, Čína podnikne nezbytná opatření, aby ochránila svá legitimní práva a zájmy čínských firem, uvedlo čínské ministerstvo. Bližší podrobnosti k možným krokům však neuvedlo, upozornila agentura Reuters.

TikTok a jeho mateřská společnost ByteDance v pátek večer podaly u federálního soudu ve Washingtonu proti nařízení Trumpovy vlády námitku. Prezident podle nich zákazem aplikace překročil své pravomoci, a učinil tak spíše z politických důvodů, než aby zastavil "neobvyklou a mimořádnou hrozbu" pro USA, jak vyžaduje zákon.

Podle TikToku zákaz také porušuje první dodatek k ústavě, který garantuje svobodu projevu. Trumpův zásah podle stížnosti zničí internetovou komunitu, kde se scházejí miliony Američanů, aby tam vyjádřily své názory. Vláda také podle společnosti ignorovala důkazy, které ukazují, že společnost chrání soukromí i bezpečnost uživatelů v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy