První školní den bude studený a propršený, v části země hrozí i přívalový déšť

Domácí Domácí
Aktualizováno 31. 8. 2020 12:10
Začátek září se ponese ve znamení výrazného ochlazení. Sychravé podzimní počasí dorazilo do Česka už o víkendu, první školní den pak bude doprovázet déšť a teploty mezi 13 a 17 stupni. Meteorologové navíc varují před přívalovými dešti, zasáhnou severovýchod Česka. V dalších dnech ale srážky ustanou a bude se postupně oteplovat, o víkendu teploměry opět naměří až 27 stupňů.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Pondělí bude v Čechách zatažené až oblačné s teplotami mezi 16 a 20 stupni Celsia. Severozápad území navíc zasáhnou vydatné srážky, během dne ale budou slábnout. Na Moravě a ve Slezsku bude převážně polojasno s teplotou až k 22 stupňům a jen ojedinělými srážkami, k večeru však může na východě Moravy zapršet, uvádí Český hydrometeorologický ústav.

Úterý přinese ještě výraznější ochlazení, podle předpovědi se budou teploty přes den pohybovat pouze mezi 13 a 17 stupni. O půlnoci z pondělí na úterý začne platit výstraha před přívalovými dešti pro severovýchod Česka. Vyhlášena je pro celý Olomoucký a Moravskoslezský kraj, nejvýchodnější části Královéhradeckého a Pardubického kraje a také severní a východní části Zlínského kraje. Ve všech těchto regionech může během pouhých několika hodin spadnout až 30 milimetrů srážek, tedy 30 litrů na metr čtvereční, a za celých 24 hodin až 50 litrů. Naopak v západní polovině Čech zaprší jen místy. Obloha bude po celý den zatažená.

Ve znamení sychravého počasí se ponese také středa. Obloha bude zatažená až oblačná, na severu území budou ještě doznívat srážky, k večeru jich ale bude postupně ubývat. Přijde také mírné oteplení, rtuť teploměru vystoupá k 19 stupňům. 

Ve čtvrtek bude polojasno až oblačno s občasnými přeháňkami. Ráno by si měli dát obzvláště řidiči pozor na ojedinělé mlhy. Opět se oteplí, podle meteorologů bude 19 až 23 stupňů.

Také v pátek bude polojasno až oblačno. Na sever se vrátí slabý déšť, zbytek území může počítat pouze s přeháňkami. Teploty se budou pohybovat mezi 21 a 25 stupni.

Nejteplejší počasí Česko čeká v sobotu, kdy bude možné na teploměru naměřit až 27 stupňů. Obloha bude většinou polojasná. V neděli se bude postupně zatahovat a přijít mohou i bouřky.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Pouliční oslavy v bavorském Augsburgu se zvrhly v násilnosti, policie je rozháněla několik hodin

Policie v noci na neděli vyklidila centrum bavorského Augsburgu, když se pouliční zábava především mládeže zvrhla v násilnosti. Zraněno bylo 15 policistů a zranění jsou také mezi slavícími, informovala bavorská rozhlasová stanice BR24, podle které se na historické Maximilianstrasse v centru města a v jejím okolí pohybovalo na 1400 lidí. Zábavu doprovázela mohutná konzumace alkoholu a podle policie postupně rostla agresivita. Zvrat nastal po půlnoci, když výtržníci rozbili čelní sklo sanitky, která mířila na místo jedné rvačky a snažila se projet davem.

Podle velitele policejní akce Andrease Schaumaiera "masivním způsobem propuklo násilí a nezbývalo, než Maxstrasse vyklidit". Po opakované výzvě, aby se lidé rozešli, policisté nakonec použili pepřové spreje a obušky. Jejich zásah trval několik hodin. 

Augsburg je třísettisícové město na jihozápadě Bavorska s velkou komunitou vysokoškolských studentů. Úřady, které mají dlouhodobě špatné zkušenosti s nočními večírky pod širým nebem, se v posledních dnech snažily mimo jiné zpřísnit omezení prodeje nápojů ve skleněných obalech v centru města ve večerních a nočních hodinách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy