První školní den bude studený a propršený, v části země hrozí i přívalový déšť

Domácí Domácí
Aktualizováno 31. 8. 2020 12:10
Začátek září se ponese ve znamení výrazného ochlazení. Sychravé podzimní počasí dorazilo do Česka už o víkendu, první školní den pak bude doprovázet déšť a teploty mezi 13 a 17 stupni. Meteorologové navíc varují před přívalovými dešti, zasáhnou severovýchod Česka. V dalších dnech ale srážky ustanou a bude se postupně oteplovat, o víkendu teploměry opět naměří až 27 stupňů.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Pondělí bude v Čechách zatažené až oblačné s teplotami mezi 16 a 20 stupni Celsia. Severozápad území navíc zasáhnou vydatné srážky, během dne ale budou slábnout. Na Moravě a ve Slezsku bude převážně polojasno s teplotou až k 22 stupňům a jen ojedinělými srážkami, k večeru však může na východě Moravy zapršet, uvádí Český hydrometeorologický ústav.

Úterý přinese ještě výraznější ochlazení, podle předpovědi se budou teploty přes den pohybovat pouze mezi 13 a 17 stupni. O půlnoci z pondělí na úterý začne platit výstraha před přívalovými dešti pro severovýchod Česka. Vyhlášena je pro celý Olomoucký a Moravskoslezský kraj, nejvýchodnější části Královéhradeckého a Pardubického kraje a také severní a východní části Zlínského kraje. Ve všech těchto regionech může během pouhých několika hodin spadnout až 30 milimetrů srážek, tedy 30 litrů na metr čtvereční, a za celých 24 hodin až 50 litrů. Naopak v západní polovině Čech zaprší jen místy. Obloha bude po celý den zatažená.

Ve znamení sychravého počasí se ponese také středa. Obloha bude zatažená až oblačná, na severu území budou ještě doznívat srážky, k večeru jich ale bude postupně ubývat. Přijde také mírné oteplení, rtuť teploměru vystoupá k 19 stupňům. 

Ve čtvrtek bude polojasno až oblačno s občasnými přeháňkami. Ráno by si měli dát obzvláště řidiči pozor na ojedinělé mlhy. Opět se oteplí, podle meteorologů bude 19 až 23 stupňů.

Také v pátek bude polojasno až oblačno. Na sever se vrátí slabý déšť, zbytek území může počítat pouze s přeháňkami. Teploty se budou pohybovat mezi 21 a 25 stupni.

Nejteplejší počasí Česko čeká v sobotu, kdy bude možné na teploměru naměřit až 27 stupňů. Obloha bude většinou polojasná. V neděli se bude postupně zatahovat a přijít mohou i bouřky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy