Česko zasáhly bouřky. Nejezdí vlaky, voda zatopila i metro

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 7. 2014 22:49
Bouřky doprovázely přívalové deště, na pomoc vyrazili do terénu hasiči. U Havlíčkova Brodu jsou neprůjezdné některé železniční úseky, v Praze zatopila voda vestibul metra.
Srážkový model ČHMÚ ve 20:00
Srážkový model ČHMÚ ve 20:00 | Foto: ČHMÚ

Olomouc - Vytopený dům v Konici a zaplavenou halu v Ochozi na Prostějovsku mají zatím na svědomí bouřky, které odpoledne zasáhly část Olomouckého kraje.

Bouřky doprovázely přívalové deště, na pomoc vyrazili do terénu také hasiči, řekl jejich mluvčí Zdeněk Hošák.

"Avizované bouřky zatím zaměstnaly hasiče ve dvou situacích. Vodu jsme čerpali v Konici, kde se voda z pole dostala do jedné z domácností," uvedl Hošák.

Hasiči vzápětí vyrazili také do nedaleké Ochozi, kde voda zaplavila zemědělskou halu s uskladněným materiálem na ploše 70 krát 20 metrů.

"Hala byla zaplavena 20 centimetry vody. V tuto chvíli materiál vyvážíme a vodu odčerpáváme," uvedl mluvčí hasičů. Bouřky i nadále Olomouckým krajem postupují, silně se rozpršelo už také v Olomouci.

U Havlíčkova Brodu stojí vlaky

Stromy, které při odpolední bouřce se silným deštěm na Vysočině spadly na koleje, zastavily provoz na železniční trati Havlíčkův Brod - Veselí nad Lužnicí v úseku mezi Havlíčkovým Brodem a Šlapanovem. Podle webu Českých drah je v úseku vedena náhradní autobusová doprava. Výluka by měla trvat do půlnoci.

Hasiči od 15:00 do 18:00 evidují kvůli bouři 35 zásahů, nejvíc na Třebíčsku, Pelhřimovsku a Žďársku. Převážně čerpali vodu ze zatopených sklepů, odstraňovali stromy padlé na vozovky. Všechny události, u kterých hasiči zatím v souvislosti s počasím zasahovali, se obešly bez zranění osob.

Hluboké nad Vltavou spadl strom na trakční vedení na železniční trati, doprava byla zastavena, řekla mluvčí hasičů Vendula Matějů. Podle serveru Českých drah vlaky v úseku do Českých Budějovic nahradí zhruba do půlnoci autobusy.

Nejvíce bouře zasáhla Českobudějovicko. Po 18:00 odklízeli hasiči větve, které v ulici Československých legií spadly na osobní automobil. Nikdo nebyl naštěstí zraněn. Na místě museli hasiči použít výškovou techniku, aby ze stromu odstranili další ulámané větve, u kterých hrozilo, že by mohly také spadnout.

Voda v Praze zaplavila metro i divadlo

Pražští hasiči museli dnes večer po přívalovém dešti odčerpat vodu ze sklepů či restaurací pod úrovní terénu zhruba na třiceti místech po celé Praze. Nejvíc škod způsobil přívalový déšť v Michli, Nuslích a v centru. Na Václavském náměstí byl vytopen vestibul stanice metra A a zázemí Divadla ABC ve Vodičkově ulici.

"Letos to není poprvé, Divadlo ABC bylo zaplavené již 27. května a 7. července. Opět je vytopené veškeré zázemí divadla, kanceláře, herecké šatny i sklady kulis," sdělila mluvčí Městských divadel pražských Tereza Mrzenová.

Podle mluvčího pražského dopravního podniku Jiřího Štábla natekla voda jen do vestibulu metra uprostřed Václavského náměstí, kde ji nyní vysoušejí hasiči dopravního podniku. Provoz metra ale není narušen, lidé mohou do stanice vstoupit vestibulem stanice metra B Můstek, dodal.  

 

Právě se děje

před 39 minutami

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy