Česko zasáhly bouřky. Nejezdí vlaky, voda zatopila i metro

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 7. 2014 22:49
Bouřky doprovázely přívalové deště, na pomoc vyrazili do terénu hasiči. U Havlíčkova Brodu jsou neprůjezdné některé železniční úseky, v Praze zatopila voda vestibul metra.
Srážkový model ČHMÚ ve 20:00
Srážkový model ČHMÚ ve 20:00 | Foto: ČHMÚ

Olomouc - Vytopený dům v Konici a zaplavenou halu v Ochozi na Prostějovsku mají zatím na svědomí bouřky, které odpoledne zasáhly část Olomouckého kraje.

Bouřky doprovázely přívalové deště, na pomoc vyrazili do terénu také hasiči, řekl jejich mluvčí Zdeněk Hošák.

"Avizované bouřky zatím zaměstnaly hasiče ve dvou situacích. Vodu jsme čerpali v Konici, kde se voda z pole dostala do jedné z domácností," uvedl Hošák.

Hasiči vzápětí vyrazili také do nedaleké Ochozi, kde voda zaplavila zemědělskou halu s uskladněným materiálem na ploše 70 krát 20 metrů.

"Hala byla zaplavena 20 centimetry vody. V tuto chvíli materiál vyvážíme a vodu odčerpáváme," uvedl mluvčí hasičů. Bouřky i nadále Olomouckým krajem postupují, silně se rozpršelo už také v Olomouci.

U Havlíčkova Brodu stojí vlaky

Stromy, které při odpolední bouřce se silným deštěm na Vysočině spadly na koleje, zastavily provoz na železniční trati Havlíčkův Brod - Veselí nad Lužnicí v úseku mezi Havlíčkovým Brodem a Šlapanovem. Podle webu Českých drah je v úseku vedena náhradní autobusová doprava. Výluka by měla trvat do půlnoci.

Hasiči od 15:00 do 18:00 evidují kvůli bouři 35 zásahů, nejvíc na Třebíčsku, Pelhřimovsku a Žďársku. Převážně čerpali vodu ze zatopených sklepů, odstraňovali stromy padlé na vozovky. Všechny události, u kterých hasiči zatím v souvislosti s počasím zasahovali, se obešly bez zranění osob.

Hluboké nad Vltavou spadl strom na trakční vedení na železniční trati, doprava byla zastavena, řekla mluvčí hasičů Vendula Matějů. Podle serveru Českých drah vlaky v úseku do Českých Budějovic nahradí zhruba do půlnoci autobusy.

Nejvíce bouře zasáhla Českobudějovicko. Po 18:00 odklízeli hasiči větve, které v ulici Československých legií spadly na osobní automobil. Nikdo nebyl naštěstí zraněn. Na místě museli hasiči použít výškovou techniku, aby ze stromu odstranili další ulámané větve, u kterých hrozilo, že by mohly také spadnout.

Voda v Praze zaplavila metro i divadlo

Pražští hasiči museli dnes večer po přívalovém dešti odčerpat vodu ze sklepů či restaurací pod úrovní terénu zhruba na třiceti místech po celé Praze. Nejvíc škod způsobil přívalový déšť v Michli, Nuslích a v centru. Na Václavském náměstí byl vytopen vestibul stanice metra A a zázemí Divadla ABC ve Vodičkově ulici.

"Letos to není poprvé, Divadlo ABC bylo zaplavené již 27. května a 7. července. Opět je vytopené veškeré zázemí divadla, kanceláře, herecké šatny i sklady kulis," sdělila mluvčí Městských divadel pražských Tereza Mrzenová.

Podle mluvčího pražského dopravního podniku Jiřího Štábla natekla voda jen do vestibulu metra uprostřed Václavského náměstí, kde ji nyní vysoušejí hasiči dopravního podniku. Provoz metra ale není narušen, lidé mohou do stanice vstoupit vestibulem stanice metra B Můstek, dodal.  

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy